گفتگوی روحانی بارهبری درباره بنگاه‌های اقتصادی

رئیس جمهور تاكید كرد: برای رشد اقتصادی باید نحوه بودجه ریزی تغییر كند باید مردم را وارد پروسه اقتصادی كنیم. برای رشد اقتصادی باید باید سرمایه گذاری خارجی را بیشتر جذب كنیم.

به گزارش نما به نقل از خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در ادامه گزارش عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم درباره برنامه دولت برای رشد اقتصادی اظهار داشت: آن برنامه کاهش تورم را که قول داده بودیم در دولت یازدهم یک رقمی کنیم در این دولت ادامه خواهیم داد. هدف ما این است که تورم یک رقمی باقی بماند. وقتی می گوییم تورم یک رقمی است معنی اش این نیست که که مثلا 8 درصد ارزانی داشتیم معنی اش این است که اجناسی و خدماتی که در خدمت مردم قرار می گیرد 8 درصد اضافه شده است. هنرمان این است که نگذاشتیم 30 یا 40 درصد اضافه شود.

وی گفت: در بحث رشد اقتصادی هم در دولت گذشته همزمان با کاهش تورم رشد اقتصادی را مثبت کردیم. رشد سال 91 منفی بوده است . سال 92 این منفی کم بود. در سال 93 رشد مثبت داشتیم. در سال 94 رشد اقتصادی کمی کاهش یافت ولی سال 95 رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای داشتیم و برای اولین بار طی سالیان اخیر به رشد دو رقمی رسیدیم. امسال هم در سه ماهه اول رشد اقتصادی با نفت شش و نیم درصد و بدون نفت 7 درصد است. دولت دوازدهم به دنبال رشد اقتصادی بالای 5 درصدی است.

اهم اظهارات رئیس جمهور را بخوانید؛
*برای رشد اقتصادی باید نحوه بودجه ریزی تغییر کند باید مردم را وارد پروسه اقتصادی کنیم. برای رشد اقتصادی باید باید سرمایه گذاری خارجی را بیشتر جذب کنیم. در 100 روز اول 23.1 میلیارد دلار موافقت فاینانس گرفتیم. در 100 روز اول قراردادهای خارجی بیش از 5 میلیارد دلار نهایی شد است، با بانک های خارجی قراردادهایی بستیم. در بسیاری از زمینه ها، کشورها می گویند می فهمیم نباید به ایران کالا صادر کنیم بلکه باید در ایران سرمایه گذاری کنیم.

*در جلسات اخیر روسای سه قوه بر حمایت همه جانبه از سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور تاکید شد. همچنین به بازار اشتغال نیاز داریم. رشدی که توام با اشتغال و فناوری باشد را نیاز داریم. رشد فناورانه توام با اشتغال هدف دولت است. رشدی میخواهیم که توام با اشتغال بیشتر مردم و فناوری بیشتر.

*ما در این 100 روز اول دولت دوازدهم 25 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی گذاشتیم و این تحول بزرگی است. این میزان تخصیص یافته و پرداخت شده است. در مجموع تا پایان سال رقم قابل ملاحظه ای در بودجه عمرانی خواهد بود. در سال آینده فکر دیگری کرده ایم و می خواهیم این بودجه را اهرم کنیم که از صندوق و بانک ها و سرمایه مردم استفاده کنیم. بنابراین طراحی ما یک بودجه عمرانی خیلی بالایی است در بودجه 97 این را لحاظ خواهیم کرد. بنابراین در بخش عمرانی لااقل در این 100 روز از 100 روز پارسال بهتر است.

*درباره یارانه، دولت و مجلس باید باهم تصمیم گیری کنند مجلس به ما تکلیف کرد که دولت هرکه را شناسایی کردکه نیاز به یارانه ندارد قطع کند. این کار آسانی نبود. وزارت رفاه مسئولیت را برعهده گرفت یک عده ای یارنه شان قطع شد یک عده ای اعتراض کردند و دوباره برقرار شد. بهرحال هر سال تعدادی به یارانه بگیران بخاطر رشد جمعیت اضافه می شود. اما اینکه باید چه کرد باید به این صورت باشد که در بودجه امسال اگر مجلس تصمیمی گرفت براساس آن عمل کنیم.

*در صندوق های بازنشستگی وضعیت هر سال بدتر می شود. دولت در سال آینده به صندوقهای بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح 50 هزار میلیارد تومان کمک می کند. برای صندوق باید فکری کرد یکی از قدم هایی که دولت در این 100 روز برداشت در سازمان تامین اجتماعی بود که دستور دادیم همه بنگاه های اقتصادی شان را به بازار عرضه کنند و بفروشند و مدیریت صندوق را برعهده نداشته باشند. می توانند سهام داشته باشند ولی باید مدیریت بنگاه ها را کنار بگذارند. بخشهای عمومی غیردولتی و نیروهای مسلح هم باید بنگاه هایشان را واگذار کنند. یکی از هدف های ما در دولت این است که بنگاه های اقتصادی به مردم واگذار شود. یکی دو مرتبه در این مورد با مقام معظم رهبری صحبت کردم. ایشان هم کاملا موافق هستند.

*به وزیر اقتصاد دستور دادم هر رئیس بانکی که می آید تعهد بدهد اول اموال راکدش را بفروشد. بعضی از معضلات در یک سال حل نمی شود ولی هدف دولت این است که معضل بانکها را حل کنیم.صندوق های ما مشکلات زیادی دارند.

*بانک های ما نیاز به تحول بزرگی دارند خصوصا برای ارتباط با دنیا و بانک های جهانی . برخی فکر می کنند مشکل بانک ها فقط برجام است. مشکل بانک ها فقط برجام نیست. نیازمند قواینی برای رفع مشکلات هستیم. دو لایحه مبارزه با پولشویی و تروریزم را به مجلس دادیم.
ثبت: ۱۳۹۶/۹/۸