قادری در گفتگو با نما مطرح كرد:

كاهش چك‌های برگشتی با اجرای قانون جدید چك

عکس خبري -کاهش چک‌هاي برگشتي با اجراي قانون جديد چک

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:از زمانی‌كه چك‌های صیادی به وجود آمدند از تعداد چك‌های برگشتی به شدت كاسته شده و میزان زندانیان مربوط به چك‌های بلاوصول و شكایت‌های مرتبط كاهش یافته است.


جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار نما، درباره قانون جدید چک گفت: همه ما قبول داریم که قانون جدید چک برای فعالان بازار برخی مشکلات را به وجود آورد، اما باید جنبه مثبت ماجرا را هم دید؛ یعنی هرچند چک‌های جدید باید در سامانه ثبت شود و در صورت عدم ثبت از اعتبار ساقط است و این مسئله کارکرد اعتباری چک را مختل کرده، اما باید در نظر داشت، از زمانی‌که چک‌های صیادی به وجود آمدند از تعداد چک‌های برگشتی به شدت کاسته شده و میزان زندانیان مربوط به چک‌های بلاوصول و شکایت‌های مرتبط کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: جرائم مرتبط با چک آن‌قدر افزایش پیدا کرده بود که به مرور زمان شاهد کاهش اعتبار چک در چرخه اقتصادی کشور بودیم؛ به عبارت دیگر اگر رویه قبل ادامه می‌یافت به مرور زمان چک به یک کاغذپاره تبدیل می‌شد و نظم اقتصادی کشور را برهم می‌زد، اما با قانون جدید چک، ارزش و جایگاه این سند مهم اقتصادی افزایش می‌یابد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فعالیت اقتصادی نیازمند اعتماد و اطمینان است و هرگاه این اصل مهم وجود نداشته باشد، بخشی از اقتصاد آسیب خواهد دید. به عنوان مثال فردی می‌خواهد به تازگی پا به عرصه تولید و فعالیت اقتصادی بگذارد و این فرد به غیر از چک هیچ سند دیگری برای خرید کالا و مواد اولیه برخوردار نیست. فرض کنید اگر قانون قبلی چک ادامه داشت، آیا به راحتی در بازار به او اعتماد می‌کردند؛ به خصوص تولیدکننده‌ای که تازه پا به این عرصه گذاشته است. قانون جدید چک بستر اعتماد دوباره به چک را فراهم می‌کند و تولیدکننده اگر احتمال دهد که چک او وصول نخواهد شد، هرگز روزه شک‌دار نخواهد گرفت و هرگاه مطمئن باشد اقدام به کشیدن چک می‌کند. این موضوع هم باعث می‌شود خللی در روند کاری بازار ایجاد نشود و هم افراد با مشکلات بعدی مواجه نخواهند شد.

۱۴۰۰/۵/۴

اخبار مرتبط