باورهای نادرست درباره تب كودكان

عکس خبري - باورهاي نادرست درباره تب کودکان

بالارفتن دمای بدن یا تب در كودكان اغلب برای والدین بسیار نگران‌كننده است اما تب لزوما در كودكان مشكل نگران‌كننده‌ای نیست.

به گزارش نما، دراین‌باره برخی باور‌های نادرست نیز وجود دارد که در ادامه صحت و سقم آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

هرچقدر درجه حرارت بالاتر باشد، بیماری جدی‌تر است!

درجه حرارت بالای بدن ممکن است از وجود بیماری جدی در نوجوانان و بزرگسالان خبر بدهد، اما در کودکان زیر ۱۲سال همیشه این‌طور نیست. سیستم ایمنی کودک به‌خوبی تنظیم نشده است؛ بنابراین با تمام قدرت به همه میکروب‌ها حمله می‌کند. به همین دلیل ممکن است کودکان به‌دلیل یک سرماخوردگی ساده تب بالایی داشته باشند. کارشناسان می‌گویند نحوه عملکرد کودک مهم‌تر از عددی است که دماسنج نشان می‌دهد. مطمئن شوید کودکتان مایعات می‌نوشد، تا حدودی فعال است و بعد از مصرف دوز‌های مناسب استامینوفن یا ایبوپروفن احساس بهتری دارد.

فرزندم احساس گرما می‌کند، پس تب دارد! دمای بدن کودکان به دلایل زیادی مانند زیاد بازی‌کردن، گریه‌کردن، بلندشدن از رختخواب گرم یا هوای گرم افزایش پیدا می‌کند، اما این افزایش دما باید در ۱۰تا۲۰دقیقه به حالت عادی بازگردد. فقط حدود ۸۰درصد از کودکانی که بیمار هستند و احساس گرما می‌کنند، تب دارند.

هرنوع تبی باید با دارو‌های کاهش‌دهنده تب درمان شود! تب‌ها فقط در صورت ایجاد ناراحتی به درمان نیاز دارند. بیشتر تب‌ها تا زمانی که به بالای ۳۹درجه سانتیگراد نرسند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند. دادن مایعات فراوان به کودک و پوشاندن لباس سبک و راحت می‌تواند به فرزند شما کمک کند.

اگر تب پایین نیاید از یک مشکل جدی حکایت دارد! تب‌هایی که به‌راحتی پایین نمی‌آیند ممکن است ناشی از ویروس‌ها یا باکتری‌ها باشند. واکنشی که کودک به دارو‌های تب‌بر نشان می‌دهد چیزی در مورد علت تب به ما نمی‌گوید.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ معمولا تب‌هایی که کمتر از پنج روز طول می‌کشند، نگران‌کننده نیستند. مخصوصا اگر عملکرد کودک (بازی، خوردن و نوشیدن) کاملا طبیعی است. دمای بدن کودک سه‌ماهه تا سه‌ساله ممکن است تا ۳۹.۴ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کند که نشانه عادی مبارزه با بیماری است. با این حال در شرایط زیر باید با پزشک تماس بگیرید:
نوزاد زیر سه ماه مبتلا به تب.
کودکی که بیش از پنج روز تب دارد،
تب ۴۰درجه که بعد از دو ساعت از مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن پایین نیاید.
کودک مبتلا به تب که بازی نمی‌کند، غذا و نوشیدنی نمی‌خورد یا به‌راحتی بیدار نمی‌شود.
نوزاد مبتلا به تب که روزانه سه پوشک را خیس نمی‌کند.
کودک مبتلا به تب که هر ۸ تا ۱۲ساعت یکبار ادرار نمی‌کند و در معرض کم‌آبی قرار دارد.
کودکی که به‌تازگی واکسینه شده و دمای بدنش بالاتر از ۳۸.۸ درجه سانتیگراد است یا تب بیش از ۲۴ساعت ادامه دارد.

منبع: روزنامه جام جم

۱۴۰۰/۷/۲۳

اخبار مرتبط