افزایش سرقت بنزین در سراسر آمریكا

عکس خبري -افزايش سرقت بنزين در سراسر آمريکا

در پی افزایش بهای سوخت در آمریكا، سرقت بنزین در سراسر آمریكا تبدیل به معضلی جدی در این كشور شده است.

به گزارش نما، در پی افزایش بهای سوخت در آمریکا، سرقت بنزین در سراسر آمریکا تبدیل به معضلی جدی در این کشور شده است.

براساس گزارش فاکس نیوز، سارقان سوخت در آمریکا با سرقت سوخت داخل باک بنزین خودروها و پمپ‌های بنزین و یا از طریق هک کردن شبکه‌های خرده‌فروشی سوخت، سوخت سرقتی را با قیمت اندکی کمتر از بهای اصلی آن می‌فروشند.

آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد ۲۵ درصد خرده‌فروشان بنزین، شاهد افزایش چشمگیر سرقت بنزین در سال جاری در مقایسه با سال گذشته بوده‌اند.
کارشناسان در این باره می‌گویند سرقت سوخت از جایگاه‌داران، کار درستی نیست زیرا آنها کمترین مسئولیتی در قبال افزایش بی‌سابقه قیمت سوخت را دارند، این موضوعی ناراحت‌کننده است و کسی که بیشترین ضرر را در این شرایط می‌بیند، صاحبان جایگاه‌های سوخت هستند.

آنها معتقدند صاحبان جایگاه سوخت باید با بروزرسانی شبکه فروش خود و ایجاد زیرساخت‌های دارای فناوری‌های پیشرفته، امکان سرقت را به حداقل برسانند و آموزش‌های لازم را نیز به کارکنان خود بدهند.

پلیس ویرجینیا اخیراً مواردی را مشاهده کرده است که در آن خودروهای زیادی در حال بیرون کشیدن بنزین از سکوهای یک جایگاه تعطیل بودند. تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد که سارقان از این سوخت‌های سرقتی یا داخل خودروی خود استفاده می‌کنند و یا آن را با قیمتی کمتر از قیمت اصلی از طریق اپلیکیشن‌های تلفن همراه و یا از طریق رسانه‌های اجتماعی می‌فروشند.

همچنین دوربین‌های امنیتی در سالت‌لیک‌سیتی، سارقی را مشاهده کرده‌اند که در حین بیرون کشیدن بنزین کامیونی که در محوطه بیرونی یک شرکت پارک شده بود، ناگهان خود سارق آتش می‌گیرد.

این در حالی است که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواست مالیات فدرال سوخت را به‌مدت ۳ ماه تعلیق کند.

براساس این گزارش، این پیشنهاد بایدن باعث کاهش ۱۸ /۴سنتی بهای بنزین در هر گالن خواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرد براساس محاسبات انجام‌شده، مصرف‌کنندگان با تعلیق مالیات سوخت فدرال و ایالتی، به‌طور متوسط حدود ۵۰ سنت در هر گالن صرفه‌جویی خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا هفته پیش نیز اظهار کرد دولت در نظر دارد به‌عنوان بخشی از حل بحران سوخت که به‌شکلی گسترده در سراسر آمریکا اتفاق افتاده است، از کارت‌های تخفیفی سوخت برای کاهش فشار ناشی از افزایش بی‌سابقه بهای آن استفاده کند.

پیشنهاد استفاده از کارت‌های تخفیفی سوخت، یکی از مسکّن‌های موقت مالی برای کمک به کاهش هزینه‌های سوخت مردم آمریکاست در حالی که پیاده‌سازی این پیشنهاد پیش از این با مقاومت روبه‌رو شده بود. حدود ۲ ماه پیش و پس از ارائه این طرح، شورای دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا ضمن رد آن، اظهار کردند ارائه این کارت‌ها می‌تواند اثرات غیرمنتظره‌ای در افزایش تورم داشته باشد و راهکاری هزینه‌بردار و مشکل‌آفرین برای قشر ضعیف جامعه است.

کارت‌های تخفیفی سوخت تنها یکی از چندین راهکاری است که دولت بایدن آن را مورد توجه قرار داده است در حالی که کاخ سفید امیدوار است با اجرای این طرح در انتخابات ماه نوامبر تغییری به‌نفع خود ایجاد کند.

علاوه بر کارت‌های تخفیفی سوخت، قطع دریافت مالیات بر سوخت برای مصرف‌کنندگان به‌ازای ۱۸/۴ سنت در هر گالن، یکی دیگر از طرح‌های دولت بایدن در راستای مقابله با افزایش قیمت سوخت است.

پالایشگاه‌های نفت معتقدند توانایی آنها در تولید بیشتر بنزین و سوخت‌های دیزلی محدود است و این بدان معناست که تا زمان افزایش تقاضا و کاهش عرضه، قیمت‌ها همچنان بالاست.

بایدن هفته گذشته در نامه‌ای به شرکت نفت و گاز اکسون موبیل گفت: پالایشگاه‌ها از این بحران سود سرشاری به‌دست آورده و در بحبوحه افزایش تورم و تلاش زیاد خانواده‌ها برای پرکردن مخزن بنزین خودروهایشان، حاشیه سود بالایی به‌دست آورده‌اند و باید با افزایش ظرفیت استخراج خود به کاهش بهای سوخت کمک کنند.

بهای جهانی نفت در پی تهاجم روسیه به اوکراین و تشویق کشورهای اروپایی به تحریم نفت روسیه از سوی آمریکا و قطع خرید انرژی از روسیه، افزایش چشمگیری یافته است.

در حالی که دولت بایدن به‌علت افزایش بی‌سابقه تورم، مورد تهاجم سنگین جمهوری‌خواهان قرار گرفته است، اما بایدن افزایش بی‌سابقه بهای نفت و بنزین و این تورم افسارگسیخته را به گردن پوتین و تهاجم وی به اوکراین انداخت.
منبع: تسنیم

۱۴۰۱/۴/۶

اخبار مرتبط