نسخه چاپی

سقوط تاریخی واحد پول تركیه

ارزش واحد پول تركیه در برابر دلار آمریكا از آغاز بروز تنش سیاسی در پی رسوایی مالی در این كشور روز جمعه به پایینترین سطح در تاریخ خود رسید و دلار همچنان مقابل لیر تركیه ركورد می زند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا: ارزش واحد پول ترکیه در برابر دلار آمریکا از آغاز بروز تنش سیاسی در پی رسوایی مالی در این کشور روز جمعه به پایینترین سطح در تاریخ خود رسید و دلار همچنان مقابل لیر ترکیه رکورد می زند.

در حالی که بحران سیاسی در پی رسوایی مالی در ترکیه همچنان ادامه دارد و اقتصاد ترکیه تحت تاثیر تحولات داخلی و خارجی در یک سال گذشته رو به رکود رفته است، ارزش واحد پول این کشور روز جمعه به پایینترین سطح تاریخی خود در برابر دلار آمریکا رسید.

هر دلار آمریکا امروز در بازار ارز این کشور 73. 2 لیر ترکیه به فروش رفت، در حالیکه هر دلار آمریکا تا پیش از بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی مالی در ترکیه حدود 2 لیر ترک بود.

رسانه های ترکیه روز جمعه این خبر را تحت عنوان تب دلار بالا رفت منتشر کردند.

کارشناسان اقتصادی در آنکارا عقیده دارند در صورت ادامه تنش سیاسی در ترکیه، ارزش لیر ترکیه در هفته های آینده شاهد افت بیشتری در قبال ارزهای معتبر خواهد بود.

تنش ساسی میان جماعت گولن و دولت ترکیه آذرماه سال 1392 در پی افشای برخی فایلهای صوتی منتسب به نزدیکان دولت و چهار تن از وزرای کابینه ترکیه آغاز شد.

دولت آنکارا جماعت گولن را به تلاش برای کودتا و براندازی دولت متهم کرده است.

جماعت گولن که هواداران فتح الله گولن واعظ مقیم آمریکا می باشند، در 10 سال اول قدرت حزب حاکم عدالت و توسعه همکاری نزدیکی با دولتهای اردوغان داشتند ولی از دو سال پیش دچار اختلاف و درگیری سیاسی شدند.

۱۳۹۴/۲/۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: