نسخه چاپی

رشوه هنگفت عربستان به سودان علیه ایران

سودان در برابر دریافت كمك مالی ۸ میلیارد دلاری، روابط با ایران را كاهش داده و در جنگ عربستان سعودی علیه یمن مشاركت كرده است.

به گزارش نما، سایت خبری عربی "اخبار الساعه" به نقل از یک منبع آگاه نوشت: عمر البشیر رئیس جمهوری سودان با عربستان سعودی توافق کرده بود در مقابل قطع روابط استراتژیک با ایران و مشارکت در جنگ یمن، کمک مالی ۴ میلیارد دلاری از عربستان سعودی، ۲ میلیارد دلار از امارات و ۲ میلیارد دلار دیگر از کویت دریافت کند.

این سایت خبری اضافه کرد: قطع روابط استراتژیک سودان با ایران شامل قطع همکاری های دو کشور در زمینه های صنایع نظامی، توقف برگزاری آموزش نیروهای امنیتی و انتظامی سودان در ایران، کاهش سطح روابط سیاسی و فرهنگی و حذف همه مقامات سودانی حامی ایران می شود.

این منبع اگاه گفته بود که عمر البشیر هم اکنون در شرایط سخت و تنگناهای اقتصادی و انزوای سیاسی به سر می برد به همین دلیل به کمک های مالی کشورهای جنوب خلیج فارس نیازمند است.

عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن از روز ۶ فروردین گذشته آغاز شد و سودان نیز با اعزام جنگنده، در این عملیات مشارکت کرد.

اعلام آغاز جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن با پایان سفر چند روزه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به عربستان سعودی همزمان بود.

رسانه های سعودی در آن مقطع اعلام کرده بودند دولت سودان همزمان با اعلام مشارکت در عملیات نظامی یمن، تمامی دفاتر نمایندگی های فرهنگی ایران در سودان را تعطیل کرده است.

۱۳۹۴/۲/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: