نسخه چاپی

قسمتی از زندان اوین ، پارك می‌شود

شهردار تهران گغت: بر اساس مذاكراتی كه با آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه داشته‌ایم مقرر شده بخشی از زندان اوین به بوستان تبدیل شود.

به گزارش نما به نقل از فارس ، محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه که از امروز آغاز به فعالیت کرده است، اظهار داشت: یکی از بهترین نمایشگاه‌هایی که می‌توانند بر روح و روان مردم تأثیرگذار باشد نمایشگاه گل و گیاه که در فصل بهار بخشی از اوقات فراغت شهروندان را پر می‌کند.

وی به نقش رسانه‌ها در انتشار اخبار اشاره کرد و گفت: بخشی از این اخبار که توسط رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود در حوزه شهری است و ممکن است این اخبار با دقت لازم منتشر نشود. آن چیزی که مشخص است اهمیت فضای سبز، توسعه، رشد و نگهداری آن است که یکی از دغدغه‌های مهم شهرداری در این بخش محسوب می‌شود.

شهردار تهران گفت: ما امروز دو دغدغه اساسی داریم که یکی از آنها فضای سبز و دیگری مترو است. در بخش مترو در زیر زمین سالانه 30 کیلومتر مترو در شهر تهران ساخته می‌شود که از نظر سرعت، کیفیت در دنیا و در کشور خودمان کم‌نظیر است.

قالیباف افزود: بعضی‌ها عنوان می‌کنند که عمران در شهر تهران تعطیل شده ولی این طور نیست بلکه تمامی اقدامات ما در زیر زمین است و رسانه‌ها نیز وظیفه دارند کارهایی که به صورت سه شیفت و 400 جبهه کاری در زیر زمین برای توسعه حمل‌ونقل عمومی انجام می‌شود را منتشر کنند.

وی افزود: اقداماتی که متروی تهران انجام می‌دهد در کلانشهرهای کشور تنها یک سوم آن را انجام داده‌‌اند.

شهردار تهران تصریح کرد: اولویت بعدی شهرداری تهران ایجاد فضای سبز و حفظ آن است. حتی یک تک درخت نیز در شهر تهران برای ما موضوعیت دارد.

قالیباف افزود: اگر به یک دهه گذشته برگردیم سرانه فضای سبز از 9 به 15.5 متر افزایش یافته است و امروز آنقدر گسترش فضای سبز را در شهر تهران داشته‌ایم که هر کس به تهران می‌آید نمی‌تواند فضای سبز را نبیند.

وی به بوستان 1400 هکتاری یاس که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در 17 اسفند به شهرداری تهران واگذار و این بوستان تبدیل به یک فضای سبز عمومی شد، اشاره کرد و گفت: در این وسعت شهر را اداره کردن زحمات زیادی را بر دوش ما می‌گذارد.

فضای سبز شهر تهران در دهه 70 تخریب شد

شهردار تهران افزود: فضای سبز شهر تهران در دهه 70 تخریب شده است و آمار و اطلاعات آن نیز وجود دارد ولی از دهه 80 مسیر رشد و توسعه فضای سبز شهر تهران آغاز شد که البته افراد سودجو اقدام به قطع درخت و خشک کردن درختان می‌کند که البته با این افراد برخورد قاطع می‌شود و جریمه نیز خواهند شد ولی جریمه فعلی بازدارنده نیست و باید جریمه‌ها افزایش پیدا کند.

وی گفت: درخت بسیار مهم و ارزشمند است ولی حقوق افراد و مالکیت شخصی اهمیت آن از درخت نیز بیشتر است لذا حق نداریم مالکیت شخصی را به خاطر درخت از بین ببریم.

قالیباف ادامه داد: در منطقه 2 شهر تهران قطعه زمینی بوده که از سال 75 پرونده ساختمانی آن موجود بوده است ولی وقتی دادگاه حکم ارائه می‌کند این زمین به آن فرد تعلق پیدا می‌کند و شهرداری نیز باید آن زمین را واگذار می‌کرد البته ما حاضر به خرید آن زمین حتی 2.5 برابر قیمت واقعی شدیم ولی صاحب ملک نمی‌خواست آن زمین را بفروشد.

شهردار تهران افزود: حال بعضی از رسانه‌ها می‌دانند شهرداری پارک را هم فروخت و یا شهرداری خیابان را هم فروخته است.

وی گفت: در شهرداری تهران مسئولانه و مجدانه تلاش می‌کنیم البته مردم نیز زبان تشکر دارند و توسعه فضای سبز را می‌بینند.

قالیباف گفت: در طول مدیریت بنده بیش از 16 هزار هکتار کمربند فضای سبز در سطح شهر تهران گسترش یافته و هم اکنون به حدود 36 هزار هکتار رسیده است که هنگامی که به 50 هزار هکتار برسیم کمربند سبز تهران تکمیل می‌شود که این اقدام به غیر از سرانه فضای داخل شهر است.

شهردار تهران گفت: امروزة تمامی فضای سبز شهر تهران به صورت آبیاری‌های قطره‌ای و تحت فشار است.

وی گفت: قطعاً مردم و رسانه‌های ما با حساسیت شهر را رصد می‌کنند و اگر اتفاقی در شهر بیفتد و دور از چشم ما باشد رسانه‌ها آن را دنبال کند.

قالیباف افزود: در حال حاضر پهنای خیابان دامپزشکی R است و باید تبدیل به مسکن شود ولی به دلیل اینکه سرانه فضای سبز در منطقه 9، 10 و 11 بسیار کم است با بررسی‌های صورت گرفته شهرداری آن زمین 2.2 هکتاری را خریداری و پهنه آن را از R به G تبدیل کرد و تا اوایل سال آینده بوستان دامپزشکی در آن منطقه ساخته می‌شود.

شهردار تهران درباره واگذاری پارک پردیسان به شهرداری تهران گفت: در شورای دوم شهر تهران مصوب شد پارک پردیسان در اختیار شهرداری قرار بگیرد و مردم نیز از این فضا استفاده کنند. این پارک حق مردم است و نباید تبدیل به یک مرکز اداری صرف باشد بنابراین شهرداری تهران آمده است آنجا را برای شهر خریداری کند و اگر محیط زیست نخواهد بفروشد حداقل اجازه دهند این پارک درست نگهداری شود و شهرداری با هزینه‌های خود آنجا را ساماندهی و آن پارک را تبدیل به یک مطالبه عمومی کنیم.

به گفته قالیباف 7 رود دره در شهر تهران وجود دارد که به دنبال آن هستیم امسال رود دره فرحزاد را به بالا آماده کنیم که این اقدام بالغ بر هزار میلیارد تومان هزینه در بر داشته است ولی یکی از زیباترین تفرجگاه‌های تهران است.

وی درباره جلسه اخیری که با آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه داشته است اظهار داشت: با رئیس قوه قضاییه مذاکراتی داشته‌ایم و مقرر شد شهرداری تهران و این قوه برای مجموعه اوین و زندان اوین بوستانی را مهیا کند تا این مجموعه نیز همانند باغ موزه زندان قصر تبدیل شود.

۱۳۹۴/۲/۲۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...