نسخه چاپی

طالبان پاكستان به مخالفان خلافت داعش پیوست

در حالی كه اخباری از اختلاف شدید میان طالبان افغانستان و گروه داعش منتشر شده، طالبان پاكستان نیز به صف مخالفان خلافت داعش پیوست.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، «ابو عثمان سالارزی» با نوشتن یک مقاله ۶۰ صفحه‌ای با هدف انتشار اشتباهات «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه تروریستی داعش، در «عمر نیوز» پایگاه رسمی طالبان پاکستان، خلافت وی را رد کرد.

سالارزی در این مقاله «ملا محمد عمر» رهبر طالبان افغانستان، «بن لادن» رهبر سابق القاعده و جانشین وی «ایمن ظواهری» را ستود. بیانیه طالبان پاکستان درگیری گروه القاعده و گروه تروریستی داعش در کشورهای جنوب آسیا را به عنوان آخرین پیچ نبرد میان این دو گروه عنوان کرد.

بیانیه افزود: در حالی که گروه ترویستی داعش با شکار غیرقانونی فرماندهان طالبان ناراضی افغانستانی و پاکستانی به تاخت و تازش ادامه می‌دهد، گروه القاعده همچنان روابط دیرینه و عمیق خود با جهادی‌های سراسر منطقه را حفظ کرده است.

این در حالی است که گروه ترویستی داعش تلاش می‌کند که مورد حمایت طالبان و القاعده قرار گیرد. در ماه ژانویه تعدادی از فرماندهان رده میانی طالبان پاکستان با بغدادی بیعت کردند. در ماه فوریه نیز امیر گروه طالبان در منطقه قبیله‌نشین «باجور» در برابر تبلیغات ابوبکرالبغدادی تسلیم شد. گفته می‌شود این بیعت پس از اختلافات میان طالبان پاکستان در سال گذشته اتفاق افتاده است.

اما در ماه مارس سال گذشته میلادی شاخه اصلی طالبان پاکستان که «جماعت الاحرار» نام دارد، تصمیم به پیوستن مجدد به گروه اصلی طالبان را گرفت و در پی آن نیز گروه جهادی دیگری با نام «لشکر اسلام» به طالبان پاکستان ملحق شد.

در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از تلاش گروه القاعده برای اتحاد مجدد جهادی‌ها منتشر شده است.

در اوایل ماه جاری میلادی، «متیور رحمان» یکی از رهبران باسابقه القاعده، ۳ گروه جهادی را تحت فرماندهی خودش متحد کرد و سپس به بیعت طالبان پاکستان درآورده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا از رحمان به عنوان مدیر برنامه‌ریزی گروه القاعده یاد کرد. وی در چندین حمله برنامه‌ریزی شده علیه غرب مانند توطئه ربودن هواپیمای مسافربری لندن در سال ۲۰۰۶ میلای و تلاش برای بمب‌گذاری در قطار در شهر نیویورک در سال ۲۰۰۹ میلادی دست داشته است. عمر نیوز همچنین گزارشی از روابط نزدیک طالبان پاکستانی و القاعده در زمینه‌های مختلف را منتشر کرد.

در ماه آوریل، «محمد خراسانی» سخنگوی طالبان پاکستان، یادداشتی را در مدح استاد «محمد فاروق» و «قاری عمران» دو رهبر القاعده در شبه‌قاره هند، که در ماه ژانویه در حملات پهپهادی جداگانه آمریکا کشته شدند، منتشر کرد.

خراسانی گفت: فاروق بر محتوای عمر نیوز نظارت می‌کند به عنوان نمونه، در دیدارهای ما اگر خطایی در تولیدات پایگاه اطلاع رسانی و یا هریک از بیانیه‌هایی که من به عنوان سخنگو منتشر می‌کنم، مشاهده کند، به ما گوشزد می‌کند.

خراسانی در مورد عمران نیز گفت: وی یکی از بزرگترین معلم‌های طالبان پاکستان است و خودش به همراه هزاران جنگجوی این گروه توسط وی تربیت شده‌اند. خراسانی افزود: هزاران جوان پیش از یادگیری حملات سنگین علیه مراکز دشمن، آموزش‌های لازم را از عمران می‌بینند.

در مقاله نوشته شده توسط ابوعثمان سالارزی در مورد رد خلافت داعش، انتقاداتی از عملیات‌های این گروه تروریستی نیز به چشم می‌خورد. سالارزی ضمن انتقاد از هدف قرار دادن مکان‌های مقدس شیعیان و غیرنظامیان توسط داعش، این حملات را «غیرعقلانی» خواند.

مدارک یافت شده در مقر بن لادن نشان می‌دهد که القاعده روابط نزدیک و دیرینه با طالبان پاکستان دارد.

۱۳۹۴/۳/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: