نسخه چاپی

وزارت حج عربستان درگیر مشكلات داخلی است

نشریه وال‌استریت‌ژورنال، در گزارشی با موضوع حوادث در جریان مراسم حج امسال، به نقل از منابع آگاه از تنش‌های داخلی در وزارت حج عربستان سعودی خبر داده است.

به گزارش نما به نقل از فارس، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز یکشنبه نوشت وزارت حج عربستان سعودی ماه‌هاست که درگیر مناقشات و تنش‌های داخلی است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «اصلی‌ترین وزارتخانه‌ای که در عربستان سعودی وظیفه برگزاری حج را بر عهده دارد، حتی پیش از وقوع حادثه زیر دست و پا ماندن حجاج هم دچار به هم ریختگی بود.»

یک مقام آگاه در این رابطه گفته است که «ظرف چند ماه گذشته، دستکم 5 نفر از مقامات ارشد وزارت حج، به دلیل یک مناقشه داخلی ناشی از انتصاب یک معاون وزیر جدید، از سمت‌های خود کناره‌گیری کرده‌اند.»

وال‌استریت‌ژورنال در ادامه نوشته است: «این مقامات، که ده‌ها سال تجربه داشته‌اند، اعضای واحدی موسوم به «واحد دسته‌بندی» (واحد تفویج) بوده‌اند، که وظیفه‌اش سازماندهی حرکت زوار از منا به جمرات است.»

وزارت حج عربستان تاکنون حاضر به اظهار نظر در خصوص این گزارش نشده است.

روز پنج‌شنبه اختلال در حرکت زوار از سرزمین منا برای انجام فریضه رمی جمرات، موجب روی هم ریختن هزاران نفر از زوار شد. در جریان این حادثه آنطور که عربستان می‌گوید دستکم 717 و بر اساس آمارهای غیررسمی تا 2000 نفر جان خود را از دست داده و صدها نفر نیز زخمی شده‌اند.

بیش از 160 نفر از کشته‌شدگان این حادثه از حجاج ایرانی بوده‌اند.

گفته می‌شود مسدود شدن دستکم یکی از مسیرهای حرکت حاجیان به دلیل عبور کاروان یک هیئت عالی‌رتبه، دلیل بروز این فاجعه بوده است. حاضران در محل، می‌گویند مسئولان سعودی که وظیفه هدایت زوار را بر عهده داشته‌اند، به صورتی آشکار بی‌تجربه بوده و حتی مسیرها را به درستی نمی‌شناخته‌اند.

۱۳۹۴/۷/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: