نسخه چاپی

گرانی بلیت قطار منتفی شد

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شركت‌های حمل‌ونقل ریلی گفت: بلیت قطارهای مسافری فعلاً بدون هیچ‌گونه افزایش قیمتی به مشتریان عرضه می‌شود.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، سید حسن موسوی‌نژاد رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی درباره آخرین وضعیت نرخ فروش بلیت قطار گفت: شرکت‌های خصوصی فعال حمل و نقل مسافری راه‌آهن فروش بلیت قطار را در حال حاضر با توجه به ادعای سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و تولید‌کننده با تخفیف به مشتریان عرضه می‌کنند تا این مشکل با مذاکرات طرفین برطرف شود.

وی با بیان اینکه هیأت مدیره شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران پس از نشست‌های فراوان کارشناسی با اعضای انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی با شناور شدن نرخ بلیت قطار و افزایش به‌طور متوسط 8درصدی نرخ بلیت موافقت کرد، افزود: این تصمیم بر اساس ماده 9 قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل و نقل ریلی مصوبه سال 1384 مجلس شورای اسلامی گرفته شده است و انتظار داریم این ظرفیت‌های قانونی در بررسی‌های نهایی برای تعیین نرخ بلیت قطارهای مسافری لحاظ شود.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء اظهار کرد: برای نرخ‌گذاری نهایی بررسی‌های مشترک میان فعالان حمل و نقل ریلی و سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده ادامه دارد و تا تصمیم گیری نهایی فعلاً قیمت بلیت با تخفیف و بدون هیچ‌گونه افزایشی عرضه می‌شود.

وی با اعلام اینکه تخفیف اعمالی از سوی شرکت‌های حمل و نقلی در مقطع کنونی همان مواردی است که بر اساس نرخ‌گذاری شناور در ایام غیر پیک تعیین شده بود، یادآور شد: راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با توجه به هزینه بالای قطارهای مسافری، هزینه سنگین تعمیر و نگهداری قطار‌ها،‌ احتساب ترددهای یک‌سر خالی و ضریب اشغال پایین صندلی‌ها در ایام غیرپیک، با این افزایش نرخ موافقت کرد. علاوه بر این در سالیان گذشته هیچ سرمایه‌گذاری جدیدی در حوزه ریلی صورت نگرفت که علت فقر سرمایه‌گذاری توجیه‌پذیر نبودن آن و ضرر و زیان شرکت‌های ریلی است در نتیجه راه حل نهایی این است که تعیین قیمت به بازار واگذار شود.

بر اساس ماده 9 قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل و نقل ریلی، نرخ حمل و نقل ریلی بار متناسب با حمل و نقل جاده‌ای به‌صورت توافقی فی‌مابین صاحبان کالا و شرکت‌های حمل و نقل ریلی تعیین و اجرا خواهد شد. بهای بلیت مسافران در شرکت‌های حمل و نقل ریلی در هر مسیر و بر حسب نوع و درجه واگن، قطار و خدماتی که ارائه می‌شود تعیین می‌شود و پس از تأیید هیأت مدیره راه‌آهن به مرحله اجرا در می‌آید.

۱۳۹۴/۹/۲۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...