نسخه چاپی

ترانزیت 7 روزه از تهران تا قسطنطنیه

پروژه ترانزیت ریلی ایران به اروپا با مذاكرات نمایندگان چهار كشور ایران،گرجستان،آذربایجان و آلمان وارد فاز اجرایی می‌شود.

به گزارش نما به نقل از خبرآنلاین: پروژه ترانزیت ریلی ایران به اروپا با مذاکرات نمایندگان چهار کشور ایران،گرجستان،آذربایجان و آلمان وارد فاز اجرایی می‌شود.

محسن پورسیدآقایی در دیدار مدیران راه‌آهن ایران، گرجستان، آذربایجان و آلمان که به‌منظور هماهنگی برای راه‌اندازی ترانزیت ریلی از ایران به اروپا برگزارشد،از موفقیت حمل آزمایشی کانتینرهای ترانزیتی مسیر هند-ایران-روسیه خبر داد و گفت: کانتینرها ظرف ۲۲ روز به مقصد حمل شد که بیانگر رفع تمام مشکلات ترانزیت کالا در منطقه با کریدور عبوری از ایران است. به‌طوری‌که کانتینرها پس از بارگیری در بندرعباس با قطار تا قزوین و سپس ادامه مسیر از قزوین تا آستارای آذربایجان و مسکو با کامیون حمل می‌شود. همچنین می‌توان کانتینرهای اروپایی را به گرجستان، آذربایجان و سپس آستارا و در نهایت بندرعباس حمل کرد.
وی افزود: صاحبان کالا می‌توانند با استفاده از این کریدور از شرایط بهتری در فضای بازرگانی بهره‌مند شوند.

براساس این گزارش،مدیران ریلی کشورهای ایران، گرجستان و آذربایجان همراه مدیر شرکت «اوراسیا لجستیک» و مدیر منطقه خاورمیانه شرکت «دویچه بان» در شرکت راه‌آهن ایران به منظور توسعه ترانزیت ریلی از اروپا به ایران و انتقال کالا به سایر کشورها همچون هند و چین و بالعکس بحث و گفتگو کردند.

ترانزیت ۳۰۰ کانتینر در ماه از طریق ایران

ماموکا باختادزه ضمن تبریک به‌طرف ایرانی بابت کسب موفقیت در اولین پروژه خود مبنی بر حمل کانتینر از هندوستان گفت: شرکت دویچه بانک با راه‌آهن گرجستان درزمینهٔ طراحی استراتژی و لجستیک همکاری می‌کند. در حال حاضر راه‌آهن گرجستان با همکاری این شرکت و آذربایجان شروع به اجرای پروژه‌ای با هدف حمل کانتینرهای اروپایی از ماه نوامبر کرده است.

وی افزود: شرکت آلمانی در حال مذاکره با صاحبان کالا برای حمل بار از قسطنطنیه در گرجستان به آذربایجان و سپس به تهران در نیمه دوم ماه نوامبر است و سال آینده ما به حمل ۳۰۰ کانتینر ۲۰ و ۴۰ پوندی در ماه دست خواهیم یافت.

مدیرعامل راه‌آهن گرجستان اظهار داشت: به دلیل کوتاه بودن مسیر از دریا به تهران باید حمل کالا ظرف نهایت ۸ روز از قسطنطنیه تا تهران انجام شود به همین خاطر طبق برآوردهای انجام‌شده در سال آینده باید شاهد تردد یک کشتی در هفته باشیم. اولین قطار آزمایشی در نیمه دوم ماه نوامبر حرکت می‌کند. البته ما به دنبال فرصتی برای توسعه این مسیر هستیم و به همین خاطر بندر امیرآباد برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و ما توسعه این بندر را دنبال می‌کنیم و از طرفی با همکاری مدیرکل راه‌آهن آذربایجان به دنبال حذف عوارض بر کامیون‌های عبوری از آذربایجان به مقصد آستارا هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در آینده طرف آلمانی مذاکرات خود با مشتریان هندی برای ارسال بار به بندرعباس در ایران و عبور از کشورهای ما را شروع خواهد کرد؛ و اگر بتوانیم مدت حمل کالا از اروپا به ایران را به ۱۰ روز کاهش دهیم کار بزرگی انجام خواهیم داد.

تاکید بر اهمیت زمان ترانزیت کالا

آندره همپل مدیر شرکت ترانس-اوراسیا نیز در این نشست گفت: هم‌اکنون در حال بررسی نحوه عملیاتی کردن پروژه‌ای که مدیر راه‌آهن گرجستان اشاره کرد هستیم و قطار آزمایشی در نیمه دوم نوامبر حرکت خود را آغاز خواهد کرد و سال آینده شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود. البته در همین راستا با شرکت‌هایی از رومانی مذاکره انجام‌شده و در گام بعدی با شرکت‌های لهستانی مذاکرات خود را آغاز خواهیم کرد تا درنهایت به پروژه اصلی خود یعنی جلب نظر مشتریان آلمانی برای حمل کالاهای شیمیایی و سایر کالاها ازنظر نوع آن‌ها دست‌یابیم.

وی افزود: نکته مهم برای ما زمان ترانزیت کالا است که برای مشتریان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زمان ترانزیت با کامیون از اروپا به ایران و کشتی در نزد صاحبان کالا تجربه‌شده و در صورت کاهش مدت ترانزیت کالا نظر مشتری جلب می‌شود به همین خاطر طبق هماهنگی با شریک گرجی خود تصمیم به حمل کانتینرها از آلمان به گرجستان در ۴ روز و از گرجستان به ایران در ۸ روز گرفته شد؛ اما در صورت هماهنگی و همکاری سایر دستگاه‌ها حتی می‌توان به حمل کالا از قسطنطنیه تا تهران در ۷ روز نیز دست‌یافت.

مدیر شرکت ترانس-اوراسیا همچنین با اشاره به مدت‌زمان مدنظر طرف گرجی و آلمانی خاطرنشان کرد: بدین ترتیب ۳ روز از بندر قسطنطنیه تا بندر پتی، ۲ روز تا آستارا و ۲ روز برای انجام عملیات گمرکی و سپس حمل کانتینرها از طریق کامیون زمان لازم است. اگر تمام اسناد قبل از حمل برای گمرک ارسال شود ۲ روز برای عملیات گمرکی کافی خواهد بود و فقط در صورتی‌ که شفاف‌سازی برخی اسناد زمان بیشتری نیاز داشته باشد شاید به یک روز بیشتر زمان لازم باشد.

حمل بار از طریق آستارا مورد نظر باشد

جاوید قربانف مدیرعامل راه‌آهن آذربایجان نیز در این دیدار اظهارداشت: دریای خزر پر از کشتی‌های باری و سفری برای حمل دریایی کالا است و باید نگاه‌ها به سمت حمل بار از طریق آستارا سوق یابد و با توجه به اینکه حمل کانتینرها از بندر پتی تا تهران چهار تا پنج روز زمان نیاز دارد، درصورتی‌که مد حمل‌ونقل تغییر نکند با میانگین سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت در ۴۵ ساعت می‌توان حمل را سامان‌دهی کرد.

وی با اشاره به تنها مشکل ترانزیت ایران و سایر کشورها بیان داشت: روزهای پنج‌شنبه و جمعه در ایران تعطیل است و سایر کشورها تعطیل نیستند. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم مسئولیت گمرک‌های خود در روزهای تعطیل را بر عهده بگیریم تا در قطار آزمایشی این مشکلات را موردبررسی قرار دهیم.

مدیرعامل راه‌آهن آذربایجان به راه‌آهن قزوین-رشت-آستارا و آستارا-آستارا اشاره کرد و گفت: درصورتی‌که برای حمل بار از بندر پتی در گرجستان تا آستارا زمان مناسبی صرف شود، بعد از تکمیل خط آستارا-آستارا می‌توان شاهد حمل بار تا تهران در عرض یک و نیم روز بود که مدت حمل و نقل را سه روز کاهش می‌دهد.

مشکل تعطیل بودن گمرک حل می‌شود

پورسیدآقایی در خصوص تعطیلات آخر هفته گفت: با توجه به شرایط مشابه در مرز سرخس می‌توان با هماهنگی و تبدیل ساعت کاری گمرک به ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته مشکل گمرک در روزهای تعطیل را بین ایران و آذربایجان برطرف کرد.

در ادامه مقرر شد تعرفه ترانزیت این مسیر ۶۱ سنت برای هر کانتینر کیلومتر، ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار آمریکا برای کشتی‌های فیدری یک‌طرفه و ۷۰۰ دلار برای دوطرفه از بندر قسطنطنیه تا بندر پتی یا بندر باتومی در نظر گرفته شود. البته به غیر از هزینه تعویض بوژی سایر هزینه‌ها در تعرفه محاسبه شده و رقمی به صورت جداگانه اضافه نمی‌شود.

همچین طرف ایرانی آمادگی خود برای پیوستن به تعرفه و تخفیف واحد مطرح کرد و قرار شد طرف ایرانی و آذری بر سر هزینه ترانشیپمنت (انتقال کالا از مدی به مد دیگر) با یکدیگر به توافق برسند و سپس متن پیش‌نویس توافقنامه از سوی طرف ایرانی تهیه و برای سایر اعضا ارسال گردد.

براساس این گزارش قرار است، نشست بعدی در اواسط ماه نوامبر در آستارا برگزارشود.

۱۳۹۵/۸/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: