نسخه چاپی

طرح‌های گسترده ژنرال‌های ایران برای حضور در آب‌های بین‌المللی

روزنامه انگلیسی نوشت، «ایران با احاطه بر مسیر تردد كشتی‌ها در خلیج فارس اینك چشم به حضور گسترده در آب‌های بین‌ا‌لمللی و تقویت قابلیت‌های نیروی دریایی خود دارد».

به گزارش نما به نقل از فارس، روزنامه انگلیسی «دیلی استار» در گزارشی به قلم «هنری هالوی» تحلیلگر خود در زمینه «برنامه‌ریزی ایران برای حضور قدرتمند در غرب آسیا و آب‌های آزاد» نوشت: ایران اینک با طرح‌ و برنامه‌ریزی ژنرال‌های خود برای حضور در آب‌های منطقه و مواجهه احتمالی با آمریکا خودستایی می‌کند.

بر اساس این گزارش، تنش بین واشنگتن و رقیب دیرینه‌اش ایران، در سال جاری منجر به چند برخورد دریایی شد. ایران در این گیر و دار آمریکا را تهدید کرد که جنگنده‌هایش را سرنگون می‌سازد و اینک نیز مدعی (نوعی) برنامه نظامی شده که مؤثرتر از به‌کارگیری احتمالی سلاح اتمی است.

به نوشته این روزنامه، برنامه‌ریزان نظامی ایران اعلام کرده‌اند که طرح گسترده‌ای را برای افزایش قابلیت‌های دریایی ریخته‌اند.


این کشور در اوائل سال جاری فیلمی نشان داد که در آن کشتی جنگی آمریکایی در امواج خروشان و بزرگ غرق شده است. آنها حتی با خودستایی از آمادگی‌شان برای نبرد علیه «آمریکای شیطان» خبر دادند.

ایران در ماه اکتبر سال جاری نیز رزمایش سه روزه‌ای را برای نمایش قدرت نظامی برگزار کرد.

این در حالی است که یک کشتی ایرانی نیز برای نخستین بار عازم اقیانوس اطلس شد که نشان از گسترش نفوذ این کشور دارد.

فرمانده نیروی دریایی ایران نیز گفته بود که‌ برای نخستین بار ناو گروه چهل و چهار نیروی دریایی ارتش موفق شده وارد اقیانوس اطلس شود و در بندر «دوربان» در آفریقای جنوبی پهلو گیرد.

این روزنامه با اشاره به سخنان اخیر «سردار باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌ریزی برای حضور کشتی‌های جنگی ایران در روسیه، چین، قزاقستان و ایتالیا نوشت: اولین مرحله گسترش دریایی ایرانی‌ها ساخت پایگاه‌هایی در یمن و سوریه خواهد بود.


در حالی که داعشی‌ها در سوریه و عراق به عقب رانده شده اند ، ایران به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه چشم به گسترش نفوذ در خاورمیانه درگیر جنگ دارد.

دیلی استار درخاتمه این گزارش نوشت: ایران اینک 49 ناوگان کوچک را در بخش‌هایی از جهان مستقر کرده و در عین حال بر مسیر تردد کشتی‌ها در خلیج فارس احاطه دارد.

۱۳۹۵/۹/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: