نسخه چاپی

كشف كارخانه تولید گاز خردل داعش در موصل

نیروهای عراقی از كشف یك كارخانه تولید گاز خردل و انبار موشك‌های زمین به زمین داعش در شرق شهر موصل خبر دادند.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: نیروهای عراقی از کشف یک کارخانه تولید گاز خردل و انبار موشک‌های زمین به زمین داعش در شرق شهر موصل خبر دادند.

حیدر فاضل یکی از فرماندهان نیروهای ویژه عراق با اشاره به کشف کارخانه تولید گاز خردل و انبار موشک‌های زمین به زمین داعش در بخش شرقی شهر موصل که به تازگی آزاد شده، گفت: کارشناسان و نیروهای متخصص فرانسوی آزمایش‌های شیمیایی را روی ماده کشف شده در این کارخانه داعش انجام داده و تایید کردند که این ماده گاز خردل است.

فاضل افزود: ما می‌دانیم که نیروهای داعش از این مکان برای انجام آزمایش‌های خود جهت تولید سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کردند.

این فرمانده عراقی ادامه داد: نیروهای نظامی عراق در بخش شرقی موصل یک انبار حاوی بیش از ۱۲ موشک زمین به زمین را که داعش قصد داشت آنها را مجهز به گاز خردل کند کشف کردند. روی این موشک‌ها آرم‌ها و نشان‌هایی به زبان روسی دیده می‌شد.

وی در ادامه تاکید کرد: این کارخانه و انبار تا حدود یک تا دو هفته قبل مورد استفاده داعش بوده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در تاریخ ۱۳ ژانویه تاکید کرد که داعشی‌ها و نیروهای فتح‌الشام (النصره سابق) و نیز دیگر گروه‌های تروریستی وابسته به آنها از سلاح‌های شیمیایی مانند گاز خردل، گاز سارین و مواد شیمیایی سمی و صنعتی چون گاز کلر در سوریه و عراق استفاده می‌کنند.

۱۳۹۵/۱۱/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: