نسخه چاپی

دست رد كویت به ائتلاف نظامی عربستان

با آغاز سفر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا به منطقه و تلاش رژیم عربستان برای تشكیل یك نیروی مشابه ناتو كویت به این ایده سعودی ها دست رد زد.

به گزارش نما به نقل از ایرنا: با آغاز سفر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به منطقه و تلاش رژیم عربستان برای تشکیل یک نیروی مشابه ناتو کویت به این ایده سعودی ها دست رد زد.

خالد الجارالله قائم مقام وزارت امور خارجه تصریح کرد : سخن گفتن از پیوستن کویت به یک نیروی ناتوی عربی هنوز زود است چرا که امروزه کشورهای اسلامی به صورت خودکار همکاری های نزدیکی را با یکدیگر در زمینه مبارزه با تروریسم دارند.

وی افزود : مبارزه با تروریسم یکی از اهداف برجسته مشترک کشورهای اسلامی است و تعامل دو جانبه در این زمینه همواره ادامه دارد.

عربستان 15 دسامبر 2015 از تشکیل «ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم» خبر داد. تعداد کشورهای شرکت کننده در این ائتلاف 41 کشور است که مهم‌ترین آن کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ترکیه، پاکستان، مالزی و مصر هستند.

استراتژیست های دولت ترامپ تشکیل یک ناتوی عربی با همراهی اسراییل را برای مقابله با آنچه «بحران های خاورمیانه» نامیده اند طراحی کرده اند.

گفت وگوهای اولیه بر سر ایجاد یک پیمان نظامی از نوع ناتو بین دولت ترامپ و مسئولان نظامی و امنیتی عربستان و امارات متحده صورت گرفته است. از دیگر اعضای احتمالی این پیمان نظامی از کشورهای مصر و اردن یاد می شود.

براساس این طرح، عملا وظیفه اصلی مقابله با «دشمن مشترک» به بازیگران محلی و متحدان منطقه ای آمریکا واگذار می شود. البته این ایتلاف جدید درصورت تشکیل نیز بعید است بتواند به موفقیت برسد چرا که ائتلاف سعودی علیه یمن نیز تشکیلاتی شبیه به ناتوی عربی است که در دو سال گذشته نتوانسته است بر مردم فقیرترین کشور جهان یعنی یمن غلبه کند.

۱۳۹۶/۲/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: