نسخه چاپی

ترخیص موتورسیكلت‌های توقیفی با جعل اسناد

جاعل 28 ساله ای كه با هوشیاری ماموران حفاظت اطلاعات خراسان رضوی و با صدور دستورات ویژه قضایی دستگیر شد درحالی به ترخیص بیش از 40 دستگاه موتورسیكلت توقیفی با اسناد و مهر و امضای جعلی اعتراف كرد كه بررسی ها نشان می دهد وی مهر و امضای پزشكان معتمد نیرو برای معاینات پزشكی را نیز جعل كرده است.

به گزارش نما به نقل از خراسان، جاعل 28 ساله ای که با هوشیاری ماموران حفاظت اطلاعات خراسان رضوی و با صدور دستورات ویژه قضایی دستگیر شد درحالی به ترخیص بیش از 40 دستگاه موتورسیکلت توقیفی با اسناد و مهر و امضای جعلی اعتراف کرد که بررسی ها نشان می دهد وی مهر و امضای پزشکان معتمد نیرو برای معاینات پزشکی را نیز جعل کرده است.

ماجرای این پرونده حساس از آن جا لو رفت که ماموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی خراسان رضوی با انجام یک سری فعالیت ها و رصدهای اطلاعاتی، به سرنخ هایی از مدارک جعلی برای ترخیص موتورسیکلت های توقیفی در پارکینگ ها رسیدند و موضوع را طی گزارشی به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد اعلام کردند.

با توجه به اهمیت و حساسیت ماجرا، این پرونده به طور ویژه در شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب، زیرنظر قاضی «سیدهادی سبحانی» مورد رسیدگی قرار گرفت. قاضی با تجربه دادسرا که با مطالعه گزارش مقدماتی ماموران حفاظت، پی به عمق ماجرای جعل اسناد دولتی برده بود، دستور ویژه ای برای تحقیق نامحسوس و گسترده درباره این پرونده صادر کرد.گزارش خراسان حاکی است: پس از آن نیروهای حفاظت اطلاعات با به کارگیری شیوه های اطلاعاتی وارد عمل شدند. تحقیقات مقدماتی آنان که با نظارت مستقیم مقام قضایی همراه بود، نشان می داد که فردی با به دست آوردن اسناد و جعل مهر کلانتری ها و امضاهای برخی از نیروهای انتظامی و دست اندرکاران ترخیص موتورسیکلت های توقیفی و با گرفتن مبالغی از متخلفان، اقدام به صدور برگه ترخیص موتورسیکلت می کند و به این شیوه تعداد زیادی از موتورسیکلت های توقیفی را آزاد کرده است. با به دست آمدن این اطلاعات، تحقیقات با دستور قاضی سبحانی وارد مرحله دیگری شد.

ادامه بررسی ها بیانگر آن بود که جاعل اسناد دارای مغازه تابلوسازی در اطراف خیابان آیت ا... عبادی است و تقدیر نامه های متعددی را نیز به نام خودش جعل و آن ها را درون قاب هایی زیبا به دیوار آویزان کرده است.این گونه بود که پس از انجام تحقیقات کافی، جوان 28 ساله پس از درگیری با نیروهای انتظامی و مقاومت در برابر قانون، دستگیر شد و مورد بازجویی های تخصصی قرار گرفت. در بازرسی از مخفیگاه این فرد، تعداد زیادی اوراق ، اسناد و مدارک به همراه 37 مهر جعلی کلانتری های مشهد و انواع مهرهای مشخصات افراد دارای سمت در کلانتری ها و برخی پزشکان معتمد کشف و ضبط شد.

متهم این پرونده که به شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد معرفی شده بود، ابتدا سعی کرد مقابل قاضی سبحانی، حقیقت موضوع را انکار کند اما وقتی اسناد و مدارک انکارناپذیر را روبه روی خود دید به ناچار لب به اعتراف گشود و گفت: مهرها را خودم جعل کردم و برای ترخیص موتورسیکلت های توقیفی از آنان استفاده می کردم. وی اضافه کرد: برای ترخیص هر موتورسیکلت توقیفی مبلغی بین 100 تا 150 هزار تومان و گاهی نیز بین 250 تا 300 هزار تومان دریافت می کردم که بستگی به وضعیت مالی طرف مقابل داشت. این جاعل حرفه ای که در برابر سوالات فنی و تخصصی قاضی پرونده عاجز مانده بود، در پاسخ به این سوال که فرم های ترخیص موتورسیکلت را چگونه جعل کردی؟ گفت: فرم های مذکور را از یک کلانتری در مشهد سرقت کردم. یک بار که به کلانتری رفته بودم، مامور داخل اتاق برای بردن یک متهم، اتاق محل خدمتش را ترک کرد که من هم در یک لحظه فرم ها را سرقت و از روی آن ها جعل کردم.

بنابر گزارش خراسان، متهم مذکور همچنین یکی از همدستانش را نیز لو داد و گفت: فردی که نمایشگاه فروش موتورسیکلت دارد، مشتریانی را برایم می فرستاد و من که به او بدهکار بودم پس از جعل برگه ترخیص موتورسیکلت ، مبلغ 100 هزار تومان به او می دادم!! با اعترافات این جوان 28 ساله، مرد نمایشگاه دار نیز دستگیر و مدعی شد که 2 دستگاه موتورسیکلت به متهم فروخته و او در قبال معرفی مشتریانی برای ترخیص خودرو، مبلغ 100هزار تومان بابت بدهکاری به او می پرداخته است. گزارش خراسان حاکی است : قاضی «سید هادی سبحانی» با تایید دستگیری جاعل حرفه ای گفت: این متهم، سابقه کلاهبرداری نیز در پرونده خود دارد و تاکنون به بیش از 40 مورد ترخیص موتورسیکلت با مدارک و مهر و امضای کلانتری ها اعتراف کرده است اما بررسی های مقدماتی نشان می دهد که وی جرایم بیشتری نیز مرتکب شده بنابراین با توجه به اهمیت و حساسیت ماجرا، دستور تحقیقات بیشتر در این باره صادر شده است تا چنانچه افراد دیگری نیز در این پرونده نقش دارند، شناسایی شوند.

۱۳۹۶/۳/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...