نسخه چاپی

افزایش كشفیات قاچاق بالای 500 میلیون تومان

رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی از رشد 50 درصدی پرونده های تشكیل شده درباره محموله های قاچاق با ارزش 100 میلیون تا 500 میلیون تومان در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: پرونده های بالای 500 میلیون تومان، طی این مدت، 57 درصد افزایش كشف داشته است.

به گزارش نما به نقل از ایرنا: رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی از رشد 50 درصدی پرونده های تشکیل شده درباره محموله های قاچاق با ارزش 100 میلیون تا 500 میلیون تومان در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: پرونده های بالای 500 میلیون تومان، طی این مدت، 57 درصد افزایش کشف داشته است.

سردار محمدرضا مقیمی افزود: مرکز مبارزه با قاچاق سازمان یافته در ستاد پلیس آگاهی ناجا با هدف رصد و شناسایی قاچاقچیان دانه درشت، برخورد قانونی با جرم قاچاق و شبکه های مرتبط در فرایند ورود، انتقال ، نگهداری و سطح عرضه ایجاد شد.

وی ادامه داد: مقابله با این پدیده شوم یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری است، براین اساس نیروی انتظامی برحسب تکلیف و وظیفه ذاتی، ماموریت مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در اولویت قرار داده به گونه ای که موفقیت های خوبی در این رابطه حاصل شده است.

مقیمی با اشاره به اینکه در راستای اجرای ماده 39 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال جاری، مرکز مبارزه با قاچاق سازمان یافته در ستاد پلیس آگاهی ناجا ایجاد شد، افزود: هدف از تشکیل این مرکز، رصد و شناسایی قاچاقچیان دانه درشت و برخورد قانونی با جرم قاچاق و شبکه های مرتبط در فرایند ورود، انتقال ، نگهداری و سطح عرضه است.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه رویکرد ناجا از پایش سنتی محموله های تجاری به طور کامل به سمت و سوی کنترل سیستمی و الکترونیکی در حال تغییر است، ادامه داد: با همکاری و تعامل مطلوب گمرک، تاکنون 13 ایستگاه ایست و بازرسی مهم و نیز مسیر عبور و انتقال محموله های تجاری به تجهیزات و سامانه های الکترونیکی پایشی تجهیز شده است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا تاکید کرد: مبارزه با قاچاق سازمان یافته، تمرکز بر کشف محموله های کلان و انهدام سازمان جرم قاچاق از راهبردهای اصلی نیروی انتظامی است.

وی به اقدامات پلیس آگاهی در امر مبارزه با قاچاق مواد محترقه اشاره و بیان کرد: کشفیات مواد محترقه در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 27 درصد رشد داشته که ارزش ریالی اقلام مکشوفه بیش از 120 در صد است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه بعد از تجهیزات رایانه ای، لوازم بهداشتی بیشترین پرونده های قاچاق را در کشور تشکیل می دهد، گفت: طی این مدت، ارزش ریالی پرونده های لوازم بهداشتی 132 درصد افزایش داشته است.

مقیمی با بیان اینکه باید در امر پیشگیری و مقابله با قاچاق فراورده های نفتی، اقدامات اساسی صورت گیرد، گفت: طی این مدت همکاران ما در سراسر کشور توانستند قریب به 20 میلیون لیتر قاچاق فراورده های نفتی را کشف کنند که این میزان، افزایش 53 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

وی از افزایش 32 درصدی ارزش ریالی پرونده های کشف شده در این مدت خبرداد و افزود: کشف پرونده های بالای 100 میلیون، 50 درصد و پرونده های پایین تر از 100 میلیون، 9 درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در خاتمه گفت: نیروی انتظامی از تمام دستگاه های متولی و اثر گذار در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز که برابر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص شده، می خواهد که به طور جدی به این حوزه ماموریتی ورود پیدا کنندکه اگر به درستی دنبال شود نتیجه آن موجب رشد ، شکوفایی و پویایی اقتصاد کشور خواهد بود.

۱۳۹۶/۷/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: