نسخه چاپی

اظهارات آمانو درباره بازرسی از سایت‌های نظامی ایران

به گزارش نما - ایسنا نوشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه آژانس به نظارت و راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران طبق برجام ادامه می دهد، گفت: هر زمان که لازم باشد برای دسترسی به سایت‌های نظامی ایران اقدام می‌کنیم.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با روزنامه لس آنجلس تایمز، در پاسخ به این سوال که وقتی منتقدان توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 قابلیت آژانس در نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را زیر سوال می برند آیا وی ناامید می شود، گفت: ما یک سازمان فنی هستیم و من مسئولیت‌های خود را بر اساس قوانین و بر اساس استانداردهای پادمانی آژانس می گیرم. ما به کار روی نظارت و راستی آزمایی تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران، طبق این توافق به گونه‌ای عادلانه، هدفمند و حرفه‌ای ادامه می‌دهیم. بنابراین هرچه اتفاق بیفتد ما به کار خود ادامه می دهیم.

آمانو در پاسخ به این سوال که آیا آژانس از سایت‌های نظامی ایران نیز بازرسی می کند، اظهار کرد: زمانی که ما ضرورت آن را احساس کنیم به دنبال دسترسی به این مکانها خواهیم رفت. ما تفاوتی میان مکان‌های نظامی و غیرنظامی قائل نیستیم اما درباره جزئیات جایی که می‌رویم صحبت نمی‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاکید مقامات ایرانی مبنی بر اینکه دسترسی به سایت‌های نظامی امکان‌پذیر نیست، بیان کرد: ما اظهارات زیادی می شنویم نه فقط از سوی ایران بلکه از سوی دیگر کشورها. اما وظیفه ما این است که حقایق را بررسی کنیم. حقایق به معنی مواد و تاسیسات هسته‌ای مرتبط با مواد هسته‌ای است. وظیفه و هدف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی اظهارات نیست.

مدیرکل آژانس در پاسخ به این سوال که تمامی گزارشات دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل از برجام نشان می دهد که ایران بر این توافق پایبند است اما منتقدان می گویند که آژانس به ایران ساده می گیرد و جزئیات کافی را منتشر نمی‌کند، گفت: اطلاعاتی که توسط بازرسان به دست می آید باید محرمانه حفظ شود. این افراد شکایت می کنند که آنها اطلاعات مرتبط با ایران در اختیار ندارند اما آنها اطلاعات درباره آلمان، ژاپن یا کنیا هم ندارند. این کار شبیه یک پزشک است. مردم با این درک که پزشک اطلاعات حساس آنها را فاش نخواهد کرد، نزد وی می‌روند.

آمانو در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آژانس اختیار اینکه چه چیزهایی را منتشر کند، دارد و چرا بازرسان ایران اطلاعات بیشتری برای پاسخ به این منتقدان منتشر نمی‌کنند، خاطر نشان کرد: اختیار به این معنی است که من (برای این کار) یک دلیل خوب داشته باشم. این بدان معنی نیست که مدیرکل می تواند هرکاری دوست دارد انجام دهد. وقتی یک نگرانی درباره نقضی وجود داشته باشد و زمانی که یک قطعنامه سازمان ملل وجود دارد، بله. اما این درست نیست که برخی کشورها خواهان اطلاعات بیشتر شوند و من بگویم باشد، بیایید اطلاعات بیشتری بگیرید یا اطلاعات کمتری دریافت کنید.

وی همچنین درباره اینکه اگر رئیس‌جمهور ترامپ فشار بر ایران را افزایش دهد آیا بازرسان آژانس دسترسی کنونی‌شان را از دست خواهند داد یا نه، گفت: پیش بینی آنچه اتفاق خواهد افتاد بسیار سخت است. از آنجایی که ما یک سازمان فنی هستیم پیش بینی کردن برای ما معنایی ندارد. ما دوربین در اختیار داریم، ما ابزارهای الکترونیکی داریم. ما بازرسان‌مان را داریم، بنابراین ما وابسته به امور واقعی و عادل هستیم و این مزیت ما است.

۱۳۹۶/۷/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...