نسخه چاپی

سرقت ۴.۵ میلیارد بیت كوین توسط تعمیركار تلفن همراه!

عکس خبري -سرقت ?.? ميليارد بيت?کوين توسط تعميرکار تلفن همراه!

شاكی با حضور در پلیس فتا، اعلام كرد كه فردی با نفوذ به كیف پول دیجیتالی اش، تمام بیت كوین هایش -پول دیجیتال- را سرقت كرده است. این شكایت درحالی مطرح می‌شد كه احتمال سرقت بیت كوین با توجه به امنیت بالایش، تقریبا نزدیك به صفر است.

به گزارش نما ،شکایت هم زمان ۳ شهروند مبنی بر سرقت کیف پول دیجیتالشان در پلیس فتای خراسان رضوی، کارشناسان را با پرونده‌ای پیچیده روبه رو کرد، پرونده‌ای که در نهایت به یکی از بازار‌های موبایل مشهد رسید و عامل سرقت ۴.۵ میلیارد تومان از این افراد دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار ما، شهروندی با مراجعه به دادسرای رسیدگی به جرائم رایانه‌ای و تنظیم شکایتی مبنی بر سرقت از کیف پول دیجیتالش، با دریافت مرجوعه قضایی به پلیس فتای خراسان رضوی هدایت شد.
این فرد پس از حضور در پلیس فتا، اعلام کرد که فردی با نفوذ به کیف پول دیجیتالی اش، تمام بیت کوین هایش -پول دیجیتال- را سرقت کرده است. این شکایت درحالی مطرح می‌شد که احتمال سرقت بیت کوین با توجه به امنیت بالایش، تقریبا نزدیک به صفر است.

کارشناسان پلیس فتا که با پرونده‌ای پیچیده روبه رو بودند، تحقیقاتشان را آغاز کردند. هم زمان با بررسی‌های تخصصی بر روی این پرونده فردی دیگر نیز شکایت مشابهی را به پلیس فتا آورد، اما هنوز نحوه این سرقت‌های عجیب شناسایی نشده بود که سومین پرونده نیز تشکیل شد.


کشف سرقت ۴.۵ میلیاردی
بررسی‌های آغازین این پرونده با توجه به اظهارات شاکیان نشان داد که حجم این سرقت مرموز ۴.۵ میلیارد تومان بوده است. سهل انگاری دارندگان بیت کوین‌ها نیز به نتیجه نرسید چرا که این افراد با رمزنگاری دقیق، جلوی ورود افراد به کیف پول دیجیتالی شان را گرفته بودند.
تنها راهی که پیش روی کارشناسان بود، مشخص شدن صاحبان جدید پول‌های دیجیتال بود، موضوعی که بسیار هم راحت نبود و با توجه به اینکه ارز‌های دیجیتالی غیرمتمرکز هستند، نیازمند مدت‌ها اقدامات فنی بود.


کشف یک سیاهچاله در تلفن قربانیان
کارشناسان پلیس فتا با دعوت مال باختگان، تمام جزئیاتی که می‌توانست منجر به سرقت شود را با آن‌ها مطرح کردند، اما آن‌ها اعلام کردند که هیچ گاه رمز‌های شخصی خود را به دیگران حتی نزدیک‌ترین افراد به خودشان نیز اعلام نکرده اند.

کارشناسان در ادامه متوجه یک اقدام خیلی ساده از سوی شاکیان شدند. این افراد به منظور پیشگیری از فراموشی نام کاربری و رمز‌های خود، اقدام به ذخیره سازی رمز ورود بر روی کیف دیجیتالشان کرده بودند به گونه‌ای که اگر تنها مدتی کوتاه گوشی آن‌ها در اختیار دیگران قرار می‌گرفت، این افراد می‌توانستند اقدام به سرقت کنند.


ورود یک تعمیرکار به پرونده
مأموران در جست و جوی پاسخ این معمای پیچیده، سؤالی ساده، اما فنی را به شاکیان اعلام کردند و پرسیدند: «در مدت اخیر آیا شده که گوشی تلفن همراهتان را به فردی بسپارید و او هم رمز ورود شما را داشته باشد؟»
پاسخ مال باختگان ابتدا منفی بود، اما در ادامه مشخص شد که هر سه آن‌ها چندی قبل گوشی تلفن همراهشان را به یک تعمیرگاه در یکی از بازار‌های مشهد سپرده اند و این فرد برای تعمیر مشکل گوشی، رمز‌های ورود به گوشی آن‌ها را دریافت کرده است.

این سرنخ مهم مأموران را راهی این تعمیرگاه کرد که در ادامه مشخص شد به صورت غیرمجاز درحال فعالیت است. کارشناسان که هماهنگی قضایی را انجام داده بودند، فرد تعمیرکار را برای پاره‌ای توضیحات به پلیس فتا منتقل کردند.


اعتراف یک شیاد
همه چیز علیه تعمیرکار بود، او آخرین فردی بود که پیش از سرقت بیت کوین‌ها گوشی مال باختگان را در اختیار داشته. اما خودش مدعی بود که حتی نمی‌داند بیت کوین چیست، چه برسد به سرقت آن ها. اما در تحقیقات اولیه زمان دقیق سرقت‌ها با زمان مراجعه این افراد به تعمیرگاه یکسان بود.
فرد تعمیرکار که راهی پیش روی خود نمی‌دید به سرقت‌ها اعتراف کرد. این جوان بیست وشش ساله در بازجویی‌های تخصصی اعلام کرد که با سوءاستفاده از غفلت دارندگان کیف پول دیجیتالی، زمانی که دیده رمز‌ها بر روی گوشی ذخیره شده است، اقدام به سرقت کرده است.


مراقبت از اموال یک اصل همیشگی
رئیس پلیس فتای خراسان رضوی با بیان اینکه متهم به همراه پرونده و مستندات موجود برای تعیین تکلیف نهایی به دادسرای جرائم رایانه‌ای اعزام شده است، بیان کرد: مراقبت از اموال در هر زمانه‌ای لازم و یک اصل است، حالا می‌خواهد در حوزه دیجیتال باشد یا نگهداری اموال به صورت سنتی.

سرهنگ جواد جهانشیری ادامه داد: اگر مال باختگان به جای ذخیره رمزهایشان بر روی گوشی آن را در جایی یادداشت می‌کردند، هیچ گاه این مشکلات برایشان ایجاد نمی‌شد. وی از شهروندان خواست تا حتما برای تعمیر تلفن‌های همراهشان به مراکز مجاز مراجعه کنند و تصریح کرد: نکته مهم استفاده از رمز‌های دو و سه عاملیتی بر روی نرم افزار‌های مخصوص شبکه‌های اجتماعی است. همچنین افراد می‌توانند با استفاده از رمزگذاری بر روی گالری و هر قسمتی که نیازمند محافظت بیشتر است، از هرگونه سوءاستفاده پیشگیری کنند.
شهر آرا نیوز

۱۳۹۹/۹/۱۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...