نسخه چاپی

سقوط بهمن و ریزش كوه، جاده‌های چالوس و هراز را بست

عکس خبري -سقوط بهمن و ريزش کوه، جاده‌هاي چالوس و هراز را بست

مدیركل مدیریت بحران سازمان راهداری گفت: با توجه به ورود جریان بارشی به كشور در مسیرهای شمالی، شاهد بارش‌های شدید و برودت شدید هوا بودیم كه باعث مسدود شدن چند محور شد.


به گزارش نمابه نقل از وزارت راه و شهرسازی، فرهاد مهریاری در خصوص آخرین وضعیت راه‌های کشور با توجه به بارش‌های شدید و برودت شدید هوا در اکثر مسیرهای کشور، اظهار داشت: با توجه به ورود جریان بارشی به کشور در مسیرهای شمالی از شمال غرب شاهد بارش‌های شدید و برودت شدید هوا هستیم.

وی افزود: در مسیرهای شمالی از شمال غرب امروز در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، جنوب گیلان، قزوین، زنجان، البرز، تهران و مازندران و فردا صبح در مسیرهای شمالی استان گلستان، شمال سمنان، خراسان رضوی و خراسان شمالی شاهد بارش‌ها و برودت دما هستیم که حوالی ظهر این سامانه از کشور خارج خواهد شد.

مهریاری تصریح کرد: تأثیر این سامانه بارشی که از دیروز آغاز شد، عصر امروز شدت پیدا کرد و ساعاتی قبل هم با کاهش شدید دما تا بیش از ۱۰ درجه سانتی گراد مواجه بودیم که در بعضی محورها نیز تا ۱۶ درجه زیر صفر گزارش شده است.

مدیرکل مدیریت بحران و تجهیز ماشین آلات و راهدارخانه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: در حال حاضر محورها در حال برف روبی و نمک پاشی هستند اما به دلیل تقارن با سفرهای آخر هفته و تراکم ترافیک ناشی از وسایل نقلیه بدون زنجیر چرخ و کنترل نشده که دچار نقص فنی هم شدند، شاهد افزایش ترافیک و کندی عملیات پاکسازی راه‌ها هستیم.

وی ادامه داد: در این زمینه بعضی از مسیرها مثل هراز در اثر ریزش و رانش کوه در چندین نقطه و سقوط چند بهمن با هماهنگی پلیس راه مسدود شد. مسیر جایگزین فعلاً از مسیر محور فیروزکوه است که حتماً با توجه به اینکه این محور هم دارای برف و کولاک است، بدن زنجیر چرخ وارد آن نشوند.

مهریاری افزود: در محور چالوس هم به دلیل یخ زدگی معبر و کولاک شدیدی که ایجاد شده است، محدودیت دید وجود دارد. به همین خاطر وجود وسایل نقلیه بدون زنجیر چرخ باعث ترافیک شدید در محدوده تونل کندوان شد که برای کنترل بار ترافیکی و انجام عملیات تخلیه وسایل نقلیه مانده در برف و کولاک، انسداد موقتی با هماهنگی پلیس راه اعلام شد.

وی در ادامه اظهار داشت: از دیگر مسیرهای دیگر که دچار مشکل شده بودند باید به آزادراه زنجان به قزوین اشاره داشت که در اثر یک تصادف زنجیره‌ای که خوشبختانه خسارت جانی در پی نداشت، شاهد انسداد مسیر بودیم. برای باز شدن مسیر به شکل موقت مسیر انحرافی جاده قدیم جایگزین این قسمت از آزادراه شد تا عملیات آزادسازی و بازگشایی انجام شود.

مهریاری گفت: در بقیه مسیرها هم به دلیل برف و کولاک شدید کندی حرکت داریم اما انسداد در هیچکدام اعلام نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران و تجهیز ماشین آلات و راهدارخانه‌های سازمان راهداری گفت: حتماً تاکید می‌شود که در این شرایط جوی هموطنان از سفرهای غیرضروری تا فردا خودداری کرده و اگر هم سفر ضروری باشد حتماً همراه داشتن زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی و همچنین آمادگی کافی لحاظ شود.

وی در پایان گفت: لازم به ذکر است که هم اکنون تمام نیروهای راهداری در محورها مستقر بوده و در قرارگاه زمستانی کلیه مسیرها تحت نظارت و بررسی کامل قرار دارند.

۱۳۹۹/۱۲/۲۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: