نسخه چاپی

دروغ نگوییم؛ روزانه ۲۰۰ تن مرغ در تهران عرضه می‌شود

عکس خبري -دروغ نگوييم؛ روزانه ??? تن مرغ در تهران عرضه مي‌شود

رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینكه مرغ زنده، كیلویی ۲۴ هزار تومان به فروش می‌رسد، گفت: نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن است، اما حدود ۲۰۰ تن در روز توزیع می‌شود.


به گزارش نما، قاسم نوده‌فراهانی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به وضع روزانه بازار میدان گوشت میدان بهمن و منطقه تهرانپارس، اظهار داشت: نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن است، اما حدود ۲۰۰ تن در روز توزیع می‌شود و از طرف دیگر مشاهده شده است مرغ زنده، کیلویی ۲۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه نباید به مردم دروغ گفت، افزود: مردم در طول ۸ سال دفاع مقدس با همه کمبودها ساخته‌اند لذا بهتر است به جای دروغ گفتن بگوییم کمبود مرغ وجود دارد.

وی افزود: در شأن مردم و انقلاب اسلامی نیست که مردم برای تهیه مرغ و روغن در صف بایستند لذا نباید برای تحویل کالای مورد نیاز مردم، کالای تحمیلی به مشتری داده شود.

رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به تجربه برپایی نمایشگاه‌های شب عید در سال‌های گذشته، گفت: قرار شد که واحدهای صنفی با گرفتن مجوز اتحادیه خود، بازار فوق العاده شب عید را با تخفیف ویژه برپا کنند.

نوده فراهانی با بیان اینکه حرف اصلی در بازار را عرضه و تقاضا می‌زند، گفت: وقتی مردم احساس کمبود کالا می‌کنند اقدام به ذخیره سازی و انبار مواد غذایی در منزل می‌کنند لذا باید نگرانی مردم از احتمال کمبود کالا را بر طرف کرد و باید بازار را طوری مدیریت کنیم که مردم احساس کمبود در هیچ زمینه و مرحله‌ای نکنند.

رئیس اتاق اصناف به روُسای اتحادیه میوه و تره بار هشدار داد که میادین میوه و تره بار، میوه را بدون فاکتور به مغازه داران سطح شهر ارائه نکنند.

کمبود مرغ به دلیل پیش بینی نادرست در مورد نهاده هاست

در ادامه محمدعلی کمالی سروستانی سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مشکل بازار مرغ امسال را وابسته به تصمیم گیری‌های دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل گرانی و کمبود مرغ، پیش بینی نادرست تهیه نهاده‌های دامی برای بازار شب عید است.

وی افزود: صرف اعلام جوجه ریزی، مرغداران نیاز به تأمین مواد غذایی و نهاده جوجه دارند و داشتن حواله بدون پشتوانه به جایی نمی‌رسد و نباید مرغدار مجبور شود نهاده دامی را از بازار آزاد تهیه کند لذا همین بی نظمی انگیزه مرغدار را برای جوجه ریزی مجدد کاهش می‌دهد.

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: قیمت‌هایی که ستاد تنظیم بازار برای مرغ تعیین می‌کند مصلحتی و غیرواقعی است.

علت نرسیدن مرغ به رشد نهایی

کمالی سروستانی با بیان اینکه حواله نهاده باید برای ۴۵ روز باشد نه ۴۰ روز، اظهار داشت: کمبود نهاده به مدت ۵ تا ۱۰ روز موجب می‌شود مرغ به رشد نهایی نرسد و مرغ سایز (حدود ۱.۵ کیلوگرم) راهی بازار شود.

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی به ممنوع بودنِ ۵ ماهه صادرات مرغ اشاره کرد و گفت: بازار را با زور نمی‌توان کنترل کرد. در صنعت بازار مرغ حدود ۲۳ هزار مرغداری فعال هستند ۱۰ درصد مرغدارها اقدام به انتقال مرغ به کشتارگاه‌ها می‌کنند، مابقی مرغ زنده را در مرغداری می‌فروشند. مرغدار موظف است بابت حواله‌ نهاده‌ای که تحویل می‌گیرد؛ مرغ تحویل دهد.

وی تصریح کرد: قیمت مرغ و اجناس که بالا رفت فقط با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مازاد بازار پایین می‌آید.

کمالی سروستانی درباره التهاب بازار شب عید، گفت: کاهش واردات کنجاله و دانه‌های روغنی که یکی از عناصر اصلی نهاده‌های مرغ است روند درست و یکنواختی نبوده است و التهاب در واردات نهاده‌ها به التهاب در بازار فروش منجر می‌شود. ۶ ماه اول امسال متولی واردات و توزیع نهاده‌ها مشخص نبود. هنوز بین سامانه بازار، انبارها و گمرک تقسیم کار نشده است و منسجم نیست.

همچنین عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تنظیم بازار را یک کار فرابخشی اعلام کرد و گفت: اگر بخش‌های مختلف نقش خود را درست انجام ندهند دیرتر به وعده‌ها و قول خود تحقق می‌بخشیم.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درباره تناقض مصوبه میوه در ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی گفت: در جلسه ۲۳ اسفند کارگروه تنظیم بازار، مصوبه قبلی ستاد تنظیم بازار تائید شد.
منبع: مهر

۱۳۹۹/۱۲/۲۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: