نسخه چاپی

اهمیت آزادسازی منطقه راهبردی مارب؛

ورق جنگ یمن برمی‌‎گردد؟

عکس خبري -ورق جنگ يمن برمي‌‎گردد؟

نیروهای یمنی طی هفته‎های اخیر پیشروی‎های گسترده‎ای را در استان راهبردی مارب و در نبرد با مزدوران سعودی داشته‎اند.


به گزارش نما، مارب، پایتخت باستانی سبا، که هم در انجیل و هم در قرآن کریم به عنوان یک پادشاهی ثروتمند از آن یاد می‌شود، زمانی بر سراسر شبه جزیره عربستان جنوبی، حکومت می‌کرد.

به گزارش «کرِیدل»، اکنون، مارب دوباره برخاسته است، این بار به عنوان اصلی‌ترین سنگر مهاجمان به یمن، که اکنون پس از یک نبرد ۶ ساله، مزدوران سعودی را خسته و وحشت زده کرده و باعث شده عقب نشینی کنند.

جنگ یمن در مارس ۲۰۱۵ اعلام شد؛ این جنگ به سرکردگی عربستان در حمایت از دولت سرنگون شده منصور هادی بود، رژیمی که پیش از این چند ماه قبل از آن شهر صنعا، پایتخت یمن را در جنگ با انصارالله از دست داده بود.

ائتلافی متشکل از ۱۰ کشور، از جمله عربستان و امارات برای بازگشت اجباری دولت بسیار نامحبوب منصور هادی به قدرت، تشکیل شد؛ نام عملیات «طوفان قاطع» انتخاب شد و حملات هوایی علیه یمن آغاز شد.

انصارالله ضعیف ارزیابی شد و انتظار می‌رفت که عملیات حداکثر چند هفته یا چند ماه طول بکشد؛ در عوض، انصارالله پیروز شد و دشمنان سعودی و اماراتی خود را مجبور کرد که نیروهای زمینی را وارد باتلاقی در حال گسترش کنند.

اکنون امارات عمدتاً در جنوب یمن حضور دارد و بنادر و جزایر استراتژیک را کنترل می‌کند، در حالی که سعودی‌ها در شمال، در امتداد مرز شمالی گسترده خود با یمن، در شرق، جایی که استان مارب و میادین غنی نفت و گاز آن است، باقی مانده‎اند و در غرب در شهر ساحلی حدیده واقع شده‎اند.

برای یمنی‌ها، اهمیت مارب به میادین نفت و گاز آن محدود نمی‌شود، بلکه به خاطر فرهنگ باستانی آن و مکان‌های تاریخی مهم و شاهکارهای مهندسی آب آن، مانند سد باستانی مارب است که قرن هشتم قبل از میلاد بنا شده است.

عربستان اهمیت مارب را با تبدیل کردن آن به پایگاهی برای عملیات جنگی، ساخت پایگاه‌های نظامی و رشوه دادن به قبایل محلی برای جنگیدن در کنار ائتلاف، تصدیق کرد.

بیشتر عملیات نظامی و اطلاعاتی ریاض، به استثنای حملات هوایی، از مارب علیه مناطق تحت کنترل انصارلله آغاز شد.

انصارالله به مدت ۳ سال این حملات را تحمل کرد، سپس در سال ۲۰۱۸ با حمله به دشمنان خود، ورق جنگ را برگرداند.


از آن زمان، انصارالله دستاوردهای میدانی خود را به طور قابل توجهی گسترش داده، مرزهای عربستان را بی ثبات کرده و تاکتیک‌ها و قابلیت‌های نظامی خود را در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی به طور تصاعدی ارتقا داده است.

این دستاوردهای خیره کننده، ائتلاف را وادار کرد تا در سال ۲۰۱۸ برای امضای توافقنامه حدیده به میز مذاکره برود.

حدیده و بندر آن در دریای سرخ در غرب صنعا قرار دارند و آتش‌بس مورد مذاکره به انصارالله کمک می‌کند اکنون تمرکز خود را تنها بر ۲ جبهه، یعنی جبهه شرق (مارب) و جنوب یمن متمرکز کند.

در سال ۲۰۱۹، انصارالله به سمت شرق حرکت کرد و عملیات دفاعی خود را در داخل عربستان افزایش داد و پایتخت ریاض، فرودگاه‌ها و تاسیسات آرامکو را در تلافی حملات هوایی عربستان سعودی هدف قرار داد.

اکنون آزادسازی کامل مارب نزدیک است؛ از ۱۴ منطقه این استان، ۱۳ منطقه اکنون در دست یمنی‌هاست و تنها شهر مارب و میدان‌های نفتی آن در کنار یک پایگاه نظامی بزرگ سعودی باقی مانده است.

آزادسازی مارب یک پیروزی بی‌سابقه برای انصارالله خواهد بود که صنعا را محکم بر روی نقشه جهان قرار خواهد داد.

جدای از تقویت روحی برای انصارالله، آن‌ها کنترل منابع حیاتی آب و نفت یمن را به دست خواهد آورد و این موضوع برای مردم پایتخت یمن تسکین خواهد داد.

آزادسازی مارب همچنین به این معناست که انصارالله بر ۸۰ درصد جمعیت ۳۰ میلیونی یمن حکومت خواهد کرد، جبهه شرقی آن را ایمن خواهد کرد و به سمت حدیده که در آن نیروهای ائتلاف مستقر هستند، حرکت خواهد کرد.

پس از آزادسازی حدیده و مارب، عربستان جای پای خود را در یمن از دست خواهد داد.

با این همه پیروزی غیرمنتظره، انصارالله اکنون در موقعیتی است که تصمیمات سعودی را هدایت می‌کند.

در سال جاری، یمنی‌ها به تلافی حملات هوایی به صنعا، فرودگاه‌های سعودی‌ها و آرامکو را هدف قرار دادند.

ریاض به وضوح این رابطه را درک می‌کند؛ این که بمباران صنعا به معنای ضربه خوردن آرامکو است، و بنابراین اگرچه جنگ هنوز به شدت در حال انجام است، بازدارندگی‌های مهمی ایجاد شده است.

پس از سقوط مارب، وضعیت برای عربستان سعودی هرگز به حالت سابق بازنخواهد گشت.
منبع: میزان

۱۴۰۰/۸/۲۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: