نسخه چاپی

به‌دلیل بحران ارزی؛

میلیون‌ها افغانستانی در خطر گرسنگی هستند

عکس خبري -ميليون‌ها افغانستاني در خطر گرسنگي هستند

با توقف ورود كمك‌های بین‌المللی به افغانستان و مسدود شدن ذخایر بانك مركزی این كشور، ارزش ارز افغانستان به شدت كاهش یافته و مردم را در معرض گرسنگی شدید قرار داده است.

به‌ گزارش نما به نقل از فایننشال تایمز، ارزش ارز افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان حدود ۲۵ درصد کاهش‌یافته و بحران اقتصادی در این کشور وابسته به واردات را تشدید و مردم آن را در خطر قحطی و گرسنگی قرار داده‌است.

ارزش ارز افغانستان تا ۱۰۵ ‌در برابر دلار پایین آمده‌، درحالی‌که قبل‌از روی کار آمدن طالبان هر دلار آمریکا ۸۰ افغانی معامله می‌شد. ارز افغانستان در کنار لیر ترکیه بدترین عملکرد را در میان سایر ارزهای دنیا طی ۶ ماه گذشته داشته‌است.

با عقب‌نشینی آمریکا و قدرت‌های متحد آن از افغانستان، منابع مالی این کشور که ۸۰ درصد بودجه دولت را تشکیل می‌داد متوقف، بیش‌از ۹ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی مسدود و تحریم‌هایی اعمال‌شده که سیستم مالی افغانستان را فلج کرده‌است. بانک‌های افغانستان نمی‌توانند به‌درستی فعالیت کنند و حقوق کارمندان دولت مثل پزشکان و معلمان پرداخته نشده‌است.

ضعف ارز افغانستان بدترین بحران بشردوستانه در دنیا را به وجود آورده و قیمت کالاهای اساسی را بالاتر از توان افغانی‌ها افزایش داده‌است. بیش‌از نیمی از جمعیت افغانستان با ناامنی غذایی مواجه هستند و سرمای زمستان این شرایط را بدتر کرده‌است.

اقتصاد افغانستان طی ۲۰ سال اشغال آمریکا و ناتو از ۲۰۰۱ وابسته به کمک‌های خارجی و دلار بود. تحریم‌های افغانستان بدین معناست که کسب‌وکارها و مؤسسات عمومی این کشور دسترسی خود به ذخایر، مشتریان خارجی و اهداکنندگان بین‌المللی را از دست داده‌اند. صندوق بین‌المللی پول رکود اقتصادی ۳۰ درصدی را برای افغانستان پیش‌بینی می‌کند.

سازمان ملل و آمریکا ماه گذشته معافیت‌هایی برای ورود کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اعلام کردند اما منتقدان عقیده دارند تحریم‌ها مردم عادی افغانستان را به‌جای طالبان هدف قرار داده‌اند.

تحلیلگران عقیده دارند تنها کمکی که غرب می‌تواند کند این است که به بانک مرکزی افغانستان اجازه دهد کار خود را انجام دهد.

تاجران ارز درهم جای افغانستان حاضر هستند. بسیاری عقیده دارند دلار به خارج از کشور و به پاکستان که آن‌هم با کاهش شدید ارزش ارز ملی خود مواجه شده، قاچاق می‌شود.
منبع: مهر

۱۴۰۰/۱۰/۲۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...