نسخه چاپی

لاریجانی: تهدید ایران به جنگ یك شوخی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه بیان امریكایی‌ها در چند روز اخیر متفاوت بوده است، گفت: یك راه بیشتر وجود ندارد، زبان تهدید را بردارید بعد می‌توانید با ایران به تفاهم برسید.

به گزارش نما به نقل از تسنیم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت سالروز شکست حصر آبادان که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: یکی از مسائل مهم انقلاب تحرک مردم آبادان قبل از پیروزی انقلاب و نقش آنها در دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه آبادان قبل از پیروزی انقلاب به دلیل سرمایه گذاری یک شهر نفتی بود که در سایر شهرهای خوزستان این ظرفیت‌ها دیده نمی‌شد، گفت: شاید یکی از دلایل عدم شرایط مطلوب شهر آبادان این بود که رژیم قبل از انقلاب می‌خواست غضب خود را به حرکت انقلابی مردم آبادان نشان دهد.

رئیس مجلس افزود: در چند سال اخیر بسیاری از رژیم‌ها و دیکتاتورهای عرب را دیدید که فروپاشیدند؛ حسنی مبارک هیچ وقت تصور نمی‌کرد ظرف 20 روز تا یک ماه فروپاشی شود و علت آن قطع رژیم از مردم است.

لاریجانی گفت: نکته دوم فروپاشی این رژیم‌ها این است که خیلی به سیستم امنیتی خود متکی می‌شوند و رژیم شاه نیز چنین تصوری داشت و توقع نداشت با این سرمایه گذاری چنین حرکتی از سوی مردم به ویژه مردم آبادان صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری قبل از انقلاب علاقه زیادی به شهر آبادان داشت، گفت: آبادان جزء معدود مکان‌هایی بود که شهید مطهری به آنجا می‌رفت. شاید یکی از دلایل آن این بود که رژیم به این شهر توجه نمی‌کرد.

لاریجانی با بیان اینکه همه خوزستان در دفاع مقدس نقش بسزایی داشت، گفت: اما در آبادان مخصوصا بعد از سقوط خرمشهر توجه به آبادان حساس شد و تصور این بود که اگر آبادان سقوط می کرد مشکلات دیگری به وجود می آمد و تئوری صدام مبنی بر جداسازی سرزمین های عرب از ایران نیز محقق می شد.

وی اظهار داشت: در این میان باید به این سوال تامل کرد که چرا صدام به ایران حمله کرد و چرا شرایط را برای خود آسان می دید و آیا انگیزه‌هایی که برای همراهی با صدام در سایر کشورها وجود داشت، آیا اکنون تغییر کرده و یا اگر این انگیزه ها همچنان وجود دارد شکل آن عوض شده است.

رئیس مجلس در توضیح مطلب فوق افزود: شکی نیست که صدام تصور کرده بود ارتش ایران قدرت دفاع ندارد و فضای سیاسی کشور هم در آن زمان درگیر بود، در این شرایط فلش اصلی بنی صدر به جای اینکه به سمت بیرون باشد به سمت داخل بود و دائماً با رهبران ضد جمهوری اسلامی مثل شهید بهشتی درگیر بود.

لاریجانی ادامه داد: بنی صدر در شرایط جنگ به جای اینکه همه را با یکدیگر متصل کند فلش آن برای ایجاد تنش در داخل بود که این تنش‌ها در آن زمان در کشور وجود داشت.

وی افزود: در خارج از کشور نیز برخی کشورهای عربی با ایران موضع داشتند در آن زمان که انقلاب ایران شکل گرفته بود شاید تنها کشوری که با ایران رفاقت داشت کشور سوریه بود به دلیل اینکه ایران به نوعی از بدنه ایران جدا شده بود و شعار حمایت از فلسطین را سر می‌داد؛ ضمن اینکه حافظ اسد رفاقتی با ایران داشت کشور لیبی نیز کمی از ایران حمایت می‌کرد.

رئیس مجلس ادامه داد: بقیه کشورها در منطقه با ایران ستیز پیدا کرده بودند و یکی دو کشور هم موضع بی طرف داشتند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: چند سال پیش با پادشاه یکی از کشورهای منطقه که در آن زمان موضع ملایمی با ایران داشت ملاقاتی داشتم که او به من گفت دو الی سه روز قبل از جنگ صدام با ایران وی به ما اعلام کرده بود که می خواهد به ایران حمله کند که از ما نیز درخواست کمک کرده بود اما ما صدام را حمایت نکردیم.

وی یادآور شد: در آن شرایط یک چنین وضعیتی در منطقه وجود داشت و در حوزه بین المللی نیز که ایران را به عنوان یک ستون منطقه از دست داده بودند در نظر داشتند شرایط ایران را به نفع خود رقم بزنند که بعد از مشاهده حرکت انقلابی مردم مایوس شدند و ستیز خود را جدی تر کردند و ضربه خود را از طریق صدام به ایران وارد کردند در حالی که یک هفته قبل از جنگ ایران و عراق معاون وزیر خارجه آمریکا با عراقی ها تعاملاتی داشت و در طول جنگ هم این حمایت ها وجود داشت.

لاریجانی افزود: سایر کشورهای غربی مانند فرانسه و همچنین کشورهای شرقی در آن شرایط به صدام کمک می کردند؛ که البته کمی دیر فهم بودند که با توجه به اینکه عراق یکی از اقمار روسیه بود از این کشور حمایت کردند همین اشتباه را یاسر عرفات هم مرتکب شد.

وی گفت: در عرصه بین المللی شرایط سختی وجود داشت اما امام(ره) این شرایط را آسان می‌کرد و به رزمندگان دلگرمی می‌داد تا از این شرایط خارج شویم.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه انگیزه‌ها برای عدم موفقیت ایران وجود داشت گفت: اروپایی ها نیز در این قضیه اشتباه کردند و دلیلی نداشت با ایران در این شرایط ستیز کنند.

لاریجانی اضافه کرد: در این شرایط که یک دوره سرنوشت ساز بود امام(ره) تلاش می‌کرد بنی صدر را که اولین رئیس جمهور ایران بود نگه دارد تا کشور دچار مشکل نشود اما برخی رهبران از وضعیت موجود اظهار نگرانی می‌کردند به طوری که در زمان بنی صدر کار مهمی صورت نگرفت و عملا توفیقی در جبهه‌ها نداشتیم و درگیری‌های سیاسی در داخل از سوی بنی صدر وجود داشت.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: در نهایت زمانی که امام(ره) فرماندهی کل قوا را از بنی صدر گرفت شرایط سیاسی در داخل کشور تغییر کرد و بسیاری امیدوار شدند و به صحنه سیاسی بازگشتند.

لاریجانی ادامه داد: روحیه انقلابی در متن سیاسی کشور ایجاد شد و این روحیه در نیروهای نظامی کشور نیز شکل گرفت؛ همین روحیه در مردم ایجاد شد، ارتش و سپاه هماهنگ شدند و اولین نتیجه این اقدام شکست حصر آبادان بود که بعد از آن فتح خرمشهر شکل گرفت و پایه ای برای دفاع مقدس شد.

وی با تاکید بر اینکه انگیزه‌ها برای مقابله با ایران وجود داشت، گفت: آمریکایی‌ها هنوز انگیزه دارند که با ایران مقابله کنند و اینکه رئیس جمهور آمریکا اعلام می‌کند به دنبال براندازی نظام ایران نیست باید گفت نمی‌تواند، آنها دلشان به دنبال براندازی هستند اما موفق نمی‌شوند.

رئیس مجلس با بیان اینکه امروز سایر کشورهای اروپایی همچون سال‌های گذشته اضطراب و نگرانی از ایران دارند، اظهار داشت: ترکیه کشوری است که امروز از دوستان ایرانند البته در مورد سوریه اختلاف نظر داریم اما در بسیاری از موارد همفکر هستیم.

لاریجانی گفت: برخی کشورهای منطقه به دلیل تجربیات گذشته موضع خود را نسبت به ایران تغییر دادند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تکفیری‌ها و جریان‌های تندرو به وجود آمدند که فقط خودشان را قبول دارند، تأکید کرد: یک جریان تندروی افراطی هستند و کسانی که در زمان جنگ ایران و عراق می‌گفتند 40 میلیارد دلار به صدام کمک کردیم. اکنون هم تکفیری‌ها را حمایت می‌کنند اما نمی‌توانند و این نتیجه پایداری و نتیجه دفاعی است که مردم آبادان و ایران از کشور خود کردند.

رئیس مجلس یادآور شد: مرامی که امام(ره) پایه گذاری کرد این بود که ایران یک نظام دموکراتیک مردم سالار باشد و ما نیز از جریان های مردم سالار و مردم فلسطین حمایت می‌کنیم، اما به دنبال کشورگشایی نیستیم.

لاریجانی ادامه داد: انگیزه‌های بسیاری برای مقابله با ایران وجود دارد، اما با الفبای گذشته نمی‌توانند افراد را علیه ایران دور هم جمع کنند. برداشت من این است که زیر لفافه‌ای که امریکا سخن می‌گوید، همچنان بغض خود را نسبت به ایران نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بیان آمریکایی‌ها در چند روز اخیر متفاوت است،گفت: اما چیزی که باید به آنها توجه کنیم عمل آنها است، ما نیاز به الفاظ نداریم، ما به رفتارها نگاه می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنها چند قلم تحریم برای ایران صورت دادند، اما اگر واقعا معتقدند زمان حل مسائل هسته ای فرا رسیده تلاش جمهوری اسلامی ایران نیز بر همین مسئله است.

وی خطاب به آمریکایی‌ها گفت: مبادا به دنبال زیاده خواهی باشید و تصور کنید ایران خسته است.

لاریجانی تصریح کرد: ما در اینکه راه را با مقاومت طی کردیم، خسته نیستیم و احساس می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران عزتمندانه از دستاوردهای خود صیانت کرد و یک راه بیشتر وجود ندارد، زبان تهدید را بردارید بعد می‌توانید با ایران به تفاهم برسید.

رئیس مجلس با تاکید براینکه مسیر دیپلماتیک باز است، افزود: ولی اینکه هر از گاهی گفته می‌شود پرونده جنگ هم روی میز است، حرف خوبی نیست؛ نباید پز جنگ را به ایرانی‌ها بدهید، البته شاید این حرف‌ها منافعی برای شما دربرخی کشورها در بر داشته باشد، اما با ایران این شوخی‌ها را نکنید و کسی از این مانورهای شما نمی‌ترسد.

لاریجانی گفت: زبان تهدید زبان خوبی نیست. اگر می‌خواهید از راه دیپلماتیک مسئل هسته ای را حل کنید، باید صادقانه رفتار کنید. به طوری که همان چیزی که در جلسات خصوصی خود عنوان می‌کنید، در پشت میکروفون هم بگویید.

وی تاکید کرد: اگر قبول دارید ایران یک حقوق هسته ای برای خود دارد، باید در جلسات خصوصی خود به آن پایبند باشید. زمینه برای راه حل مسائل وجود دارد و راز این کار نیز این است که زبان تهدید نداشته باشیم.

رئیس مجلس اظهار داشت: اما باید قبول کنیم این دستاوردها را بر اساس روحیه مجاهدت، مقاومت و پایداری به وجود آوردیم؛ روحیه جهادی در همه بخش‌های کشور می‌‌تواند زمینه‌های پیشرفت از جمله پیشرفت در زمینه های اقتصادی را فراهم کند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به بازسازی شهر آبادان گفت: شهر آبادان ظرفیت‌های خوبی دارد به طوری که می تواند به عنوان یک بندر زیبا در کشور باشد، آبادان یک منطقه نفتی است و باید در این زمینه سرمایه گذاری شود.

وی در ادامه با انتقاد از واردات خاطرنشان کرد: واردات از چین به تولید کشور ضربه زد و نتیجه این شد که بسیاری از صنایع ما نتوانست با این محصولات رقابت کند و بیکاری را رقم زد که از این تجربیات باید استفاده کرد و امروز که دولت می خواهد در کشور شکوفایی ایجاد کند باید به رونق تولید نیز توجه کند.

رئیس مجلس خطاب به خانواده های شهدا تاکید کرد: نمایندگان شما در مجلس تذکراتی درباره آبادان دادند که باید در این زمینه سرمایه گذاری ویژه صورت گیرد و برای رونق تولید متناسب با ظرفیت های آبادان باید تلاش کرد؛ ضمن اینکه ما در مجلس نیز به آن توجه خواهیم کرد.

قبل از سخنرانی دکتر لاریجانی سردار مسجدی معاون نیروی قدس و مسئول اسبق بسیج سپاه در دوران دفاع مقدس به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: جا دارد دولت، مجلس و مسئولان استانی اهتمام جدی برای بازسازی، پیشرفت و توسعه آبادان، این جزیره زیبا داشته باشند.

سردار مسجدی با بیان اینکه آبادان قبل از انقلاب بهترین فرودگاه را در سطح کشور داشت و پالایشگاه این شهر نیز 60 درصد تولیدات پالایشگاه‌های کشور را به خود اختصاص داده بود، خاطرنشان کرد: این شهر نیز باید بهترین ساحل بندری کشور را داشته باشد و برای بازسازی این منطقه باید تلاش جدی صورت گیرد.

۱۳۹۲/۷/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...