نسخه چاپی

از سوي مركز پژوهش‌ها صورت گرفت؛

پایش محیط كسب و كار ایران در زمستان 91

مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی جزئیات ارزیابی 290 تشكل اقتصادی سراسر كشور از مولفه‌های ملی محیط كسب و كار در ایران را منتشر كرد.

به گزارش نما به نقل از باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، گروه مطالعات محیط کسب و کار این مرکز اعلام کرد: گزارش‌های فصلی پایش محیط کسب و کار ایران از تابستان 1389 به طور مستمر توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با همکاری تشکل‌های اقتصادی سراسر کشور تهیه و منتشر می‌شوند.
این گزارش‌ها، ارزیابی تشکل‌های اقتصادی ایران از مولفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایران را ارائه می‌کنند. بر اساس پاسخ 290 تشکل اقتصادی از سراسر کشور به پرسشنامه این گزارش، برآیند (میانگین وزنی) ارزیابی 21 مولفه ملی محیط کسب و کار ایران در زمستان 1391 ، 60/5 از 10 (10 بدترین ارزیابی) است که اندکی بهتر از ارزیابی پاییز 1391 (با میانگین 70/5 ) به نظر می‌رسد، ولی در مقایسه با فصل مشابه سال قبل (زمستان 1390 با میانگین 58/5 از 10)، بدتر ارزیابی شده است.
این ارزیابی نشان می‌دهد از نظر تشکل‌های اقتصادی مشارکت کننده در تهیه این گزارش، مجموعا ارزیابی مولفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایران طی زمستان 1391 همچنان در وضعیت بدتر از متوسط (6/5 از 10 ) قرار داشته است. در این مطالعه، به ترتیب سه مولفه «بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه» ، «مشکل دریافت تسهیلات از بانک‌ها » و «اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان» مجموعا بدتر از بقیه مولفه‌ها ارزیابی شده‌اند که این نتیجه مشابه دو فصل قبلی است. همچنین مولفه‌های«ضعف زیرساخت‌های تامین برق» ، «ضعف زیرساخت‌های حمل و نقل» و «تمایل مردم به خرید کالاهای خارجی و تقاضای کم برای محصولات ایرانی مشابه» نسبت به سایر مولفه‌ها در زمستان 1391 ، مشابه پاییز 1391 بهتر ارزیابی شده‌اند.
تشکل‌های اقتصادی استان‌های کرمان، البرز، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد، به ترتیب با میانگین ارزیابی 99/6 ، 69/6 40/6 و 39/6 مجموعا ارریابی بدتر و تشکل‌های اقتصادی استان‌های گیلان، زنجان، خراسان شمالی و یزد به ترتیب با میانگین ارزیابی 41/4 ، 45/4 ، 46/4 و 46/4 مجموعا ارزیابی بهتری نسبت به سایر استان‌ها از وضعیت مولفه‌های محیط کسب و کار در زمستان 1391 ارائه کرده‌اند.
در پرسشنامه مربوط به این مطالعه، سه سوال درباره مهمترین مسائل روز کسب و کار ایران مطرح شد که برآیند پاسخ 290 تشکل اقتصادی مشارکت کننده در مطالعه مذکور به این ترتیب است:
سوال 1. به نظر شما در زمستان 1391 مهمترین عامل بی ثباتی قیمت ها در کشورمان کدام عامل بوده است؟ (پاسخ ها در داخل پرانتز)
o آثار هدفمندی یارانه ها (2 درصد)
o تحریم های خارجی (27 درصد)
o سوء مدیریت داخلی (71 درصد)
2- مهمترین توقع تشکل شما از قانون بودجه و سیاست‌های اقتصادی در سال 1392 چیست؟
o اجرای هدفمندی یارانه ها (صفر درصد)
o ایجاد ثبات و مهار تورم (96 درصد)
o افزایش بودجه های عمرانی (4 درصد)
3- درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها با کدام گزینه موافقت دارید؟
o اجرای سریع و یکباره (3 درصد)
o اجرای با شیب ملایم و تدریجی (48 درصد)
o توقف اجرای هدفمندی یارانه ها (49 درصد)
این گزارش می‌افزاید: مولفه‌های ملی محیط کسب و کار، مجموعه عواملی‌اند که به طور مشترک بر اداره و عملکرد همه بنگاه‌ها در جامعه مورد مطالعه اثر می‌گذارند، اما تقریبا خارج از کنترل مدیران بنگاه‌ها قرار دارند. محیط کسب و کار عمدتا در حوزه بنگاه‌های کوچک و متوسط بررسی و مطالعه می‌شود، زیرا بنگاه‌های بزرگ تا حدودی می‌توانند با صرف هزینه‌هایی مانند تبلیغات برای تغییر فرهنگ مصرفی یا عملیات لابی در محافل سیاستگذار، عوامل خارجی موثر بر اداره و عملکرد بنگاه‌هایشان را مهار کنند، اما بنگاهژ‌های کوچک و متوسط چنین قابلیتی ندارند و به همین دلیل بهبود محیط کسب و کار برای بنگاه‌های کوچک و متوسط اهمیت زیادی دارد.
نوشتار حاضر، نهمین گزارش مستمر فصلی است که بر اساس «احساس سنجی» تشکل‌های اقتصادی در سراسر کشور از وضعیت 21 مولفه محیط کسب و کار ایران در یک دوره سه ماهه تهیه می‌شود.
مولفه‌های محیط کسب و کار در این گزارش طی زمستان 1388 تا بهار 1389 به روش دلفی با مشارکت 80 تشکل اقتصادی سراسری به دست آمده‌اند. مولفه‌های محیط کسب و کار در این گزارش‌ها به اقتضا و تناسب با شرایط اقتصاد ایران شناسایی و تعریف شده‌اند و با شاخص‌های مشهور بین‌المللی نظیر شاخص «انجام کسب و کار» بانک جهانی یا گزارش جهانی رقابت پذیری تفاوت‌هایی دارند.
در بخش اول این گزارش، ارزیابی تشکل‌های اقتصادی از وضعیت مولفه‌های محیط کسب و کار در ایران طی زمستان 1391 ارائه می‌شود. در این بخش، اختصاص نمره 10 به هر مولفه به منزله بدترین ارزیابی از وضعیت آن مولفه بر محیط کسب و کار است و نمره 1 ، به این معنی است که مولفه مذکور در دوره مورد بررسی، بر عملکرد یا اداره بنگاه‌های تحت پوشش تشکل ارزیابی کننده، تاثیر نداشته است.
در بخش دوم این گزارش پاسخ تشکل‌های مشارکت کننده به 3 سوال خاص مربوط به دوره زمانی تهیه این تحقیق در زمستان 1391 ارائه شده است.

۱۳۹۲/۷/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...