نسخه چاپی

جدال كاخ‌ سفید و كنگره درباره تحریم‌های ایران

در حالیكه دولت آمریكا در حال بررسی طرح آزاد كردن میلیاردها دلار از دارایی‌های بلوكه شده ایران در خارج از این كشور است، كنگره تأكید كرده چنین طرحی را تا زمان توقف كامل غنی‌سازی برنامه هسته‌ای ایران، رد می‌كند.

به گزارش نما، فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: مقامات آمریکایی و مشاوران کنگره روز جمعه اعلام کردند که دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا، در حال بررسی آزاد کردن میلیاردها دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج از این کشور هستند.

این پیشنهاد دولت آمریکا با چالش کنگره شکاک این کشور روبرو است که مصمم است تا به فعالیت غنی‌سازی اورانیوم ایران بعنوان شرطی برای هرگونه کاهش تحریم‌ها علیه تهران، پایان دهد.

این فکر پس از دو روز مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در «ژنو» مطرح شد.

بر اساس این گزارش، در مذاکرات ایران و 1+5 گرچه تیم ایرانی تعهدات ویژه‌ای در خصوص توقف اورانیوم یا انتقال ذخایر اورانیوم با درصد غنای بالا ارائه نداد، اما با خوش‌بینی به پایان رسید.

طبق طرح کاخ سفید، ایران قادر خواهد بود به پول حاصل از فروش نفت خود در خارج از کشور دسترسی داشته باشید زیرا هم‌اکنون به واسطه تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین‌المللی ایران تنها می‌تواند با آن داد و ستد کند. مشاوران سنا مجموع این پول را بین 50 تا 75 میلیارد دلار تخمین زده‌اند. هنوز مشخص نیست که ایران باید در قبال این اقدام دولت اوباما که اجازه آزاد شدن پول این کشور را می‌دهد، چه اقداماتی انجام دهد.

«برنادت میهن» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: قبل از آنکه ما بتوانیم گام‌هایی را برای کاهش تحریم‌ها بررسی کنیم، ایران باید با اقدامات معنی‌دار، شفاف و قابل تأیید، موافقت کند.

«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد درباره انواع خاص کاهش تحریم‌ها اظهار نظر کند و چنین سوالاتی را نابهنگام دانست.

در عین حال، کنگره نیز در حال بررسی طرح سناتور «مارک کرک» از حامیان تحریم‌های ایران، است.

وی در صدد است که اصلاحیه‌ای را به بسته جدید تحریم‌های بین‌المللی علیه تجارت با ایران معرفی کند که این مسئله سیاست چماق و هویج بیشتری را به دولت آمریکا برای گفت‌وگوها از طریق ذخایر نقدی ایران تحمیل می‌کند.

بر اساس این گزارش، طرح کرک تمام دارایی‌های باقیمانده ایران در خارج از کشور که تاکنون به آنها دسترسی داشته را از طریق تهدید بانک‌ها به قطع مراودات اقتصادی با آمریکا، بلوکه می‌کند و دسترسی ایران به آنها قطع می‌شود.

در عین حال، این طرح همچنین به اوباما این انعطاف‌پذیری را می‌دهد که به ایران اجازه دسترسی به مقدار پولی که ایران امروز می‌تواند برای اهداف محدود استفاده کند، بدهد.

از طرف دیگر، سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا می‌گویند که طرح اوباما را به چالش خواهند کشید و به دنبال لایحه‌ای برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند.

مارک کرک اعلام کرد که پایان گفت‌وگوها در ژنو که با هیچ تغییری در رفتار ایران همراه نبود، به این مفهوم است که سنا باید علیرغم مخالفت‌های کاخ سفید به دنبال تشدید تحریم‌ها علیه ایران باشد.

کرک به همراه سناتور «لیندسی گراهام» از کارولینای جنوبی و «کلی آیوت» از نیوهمپشایر، بیانیه‌ای را در واکنش به گزارش روز جمعه نیویورک‌تایمز منتشر کردند. این روزنامه گزارش داده بود که دولت اوباما به دنبال کاهش تحریم‌‌ها علیه ایران از طریق آزاد کردن پول‌های بلوکه شدن ایران در خارج از کشور است.

در بیانیه این جمهوری‌خواهان آمده بود: هم‌اکنون زمان تقویت و نه تضعیف تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین‌المللی است. آمریکا نباید تحریم‌های جدید را به تعلیق درآورد و آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران را قبل از آنکه ایران فعالیت‌های غنی‌سازی هسته‌ای خود را تعلیق کند، بررسی کند.

میهن در پاسخ به این مسئله تصریح کرد که تحریم‌های جدید همچنان در حالیکه گفت‌وگوها با ایران پیش می‌رود، باید باقی بماند و کنگره باید اقدامات خود را با راهبرد مذاکره کاخ سفید هماهنگ کند.

وی ادامه داد: ما بر این باوریم که قبل از آنکه هرگونه قانون جدید تحریم‌ها را بررسی کنیم، اجازه بدهیم که مذاکرات دیپلماتیک به سمت جلو پیش رود. ما به مشورت های خود با کنگره همچون گذشته ادامه می‌دهیم به طوریکه هرگونه اقدام کنگره با راهبرد مذاکره‌ای ما در حالیکه به جلو پیش می‌رویم هم راستا است.

سناتورهای آمریکایی پیشنهاد افزایش تحریم‌های ایران را مطرح کردند و استدلال می‌کنند که رویکرد ایران برای گفت‌وگوهای این هفته در ژنو نشان داد که تحریم‌های کنونی کارساز بوده است و تهدید به افزایش تحریم‌ها تغییرات موفقیت‌آمیز را تقویت می‌کند.

سناتور «مارک روبیو» اعلام کرد چنین لایحه‌ کنگره مانع می‌شود که دولت آمریکا به ایران اجازه دهد به هدف خود که لغو تحریم‌ها است در عین حال که اقدام چشمگیری صورت نداده است، دست پیدا کند.

بر اساس این گزارش، این لایحه پیشنهادی قرار است در کمیته بانکداری سنا بعد از آن مورد بحث قرار گیرد که سنا در 28 اکتبر (6 آبان ماه) از تعطیلات خود بازگردد.

«دوبوویتس» مدیر اجرایی انجمن دفاع دموکراسی که از پیشنهاد سنا اطلاع داشت، گفت که این لایحه تحریم‌ها، درآمدهای ایران، ذخایر ارز و واحد پول ایران را هدف می‌گیرد.

لایحه سنا شبیه به لایحه‌ای است که در مجلس نمایندگان آمریکا در ژوئیه به تصویب رسید و بعید است که تا بعد از نشست 7 نوامبر ایران و 1+5 در ژنو برای رأی‌گیری به سنا فرستاده شود.

ایران بارها تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز دارد ولی کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی ایران را به تلاش برای دنبال کردن برنامه تسلیحاتی هسته‌ای متهم می‌کنند اما ایران تأکید کرده است که به هیچ عنوان به دنبال ساخت بمب نیست.

روبیو تصریح کرد که به همراه دیگر سناتورها هرگونه توافق با ایران برای تعویق یا لغو تحریم‌های جدید علیه تهران را رد می‌کند مگر آنکه ایران موافقت کند به طور کامل غنی‌سازی هسته‌ای اش را متوقف کند.

۱۳۹۲/۷/۲۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...