وزیر خارجه تایلند:

مناسبات دوجانبه با ایران وارد دوره جدیدی شد

وزیر امور خارجه تایلند از دوره جدید در مناسبات با ایران و نزدیك تر و گسترده تر شدن مناسبات دوجانبه همزمان با سفر معاون نخست وزیر این كشور جنوب شرق آسیا به تهران خبر داد.

به گزارش نما به نقل از نامه نیوز، 'دان پرامودوینای' وزیر خارجه تایلند که به همراه پنج وزیر دیگر و 'سومکید جاتوسریپیتاک' معاون نخست وزیر این کشور در امور اقتصادی در تهران بسر می برد، گفت که رابطه بین ایران و تایلند نزدیک تر می شود و هیات های بلندپایه ای بین دو کشور تبادل شده تا در خصوص توسعه مناسبات مذاکره کنند.

وی همچنین از سفر'محمدرضا نعمت زاده' وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان به تایلند در آینده خبر داد و گفت که این سفر برای ادامه رایزنی و مذاکره با وزیر بازرگانی تایلند انجام می شود.

وزیر امور خارجه تایلند همچنین اعلام کرد دو کشور توافقنامه تجاری دوجانبه برای ادامه همکاری امضا کردند.

اسناد همکاری تهران - بانکوک در بخش های بازرگانی، نانوتکنولوژی، دارویی و بیوتکنولوژی، علمی و استاندارد روز سه شنبه با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری و 'سومکید جاتوسریپیتاک' معاون نخست وزیر تایلند در تهران امضا شد.

به نوشته روز چهارشنبه تارنمای 'بانکوک بیز نیوز'، وزیر خارجه تایلند همچنین گفت که تهران و بانکوک برای دوره جدید در مناسبات و تبادل زندانیان مذاکره کردند.

وی گفت که یکی از محورهایی که ایران در دوره جدید روابط دوجانبه مطرح کرده و نیاز است در نظر گرفته شود، تبادل زندانیان بین دو کشور است.

این مقام بلندپایه تایلندی، گفت که ادامه بحث و امکان سنجی در این خصوص مورد موافقت قرار گرفت. وزارت دادگستری باید این مساله و جزییات مانند ماهیت جرم، مدت زمان زندان و دیگر مسائل را مورد بررسی قرار دهد.

جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی تایلند با امضای 6 سند همکاری بر تقویت و گسترش همکاری های دوجانبه در عرصه های گوناگون در دوران پساتحریم تاکید کردند.

تایلند درصدد است طبق برنامه اقتصادی خود ارزش مناسبات دو کشور را به میلیاردها دلار برساند.
هیات تایلندی در سفر به ایران شامل 70 نفر از تجار و بازرگانان، صنعتگران، بانکداران و مدیران شرکت های کوچک و متوسط است.

۱۳۹۴/۱۱/۱۴

اخبار مرتبط