ابوالفضل ظهره وند در گفتگو با نما:

غرب به آرمان شهری برای اصلاح طلبان تبدیل شده است

عکس خبري -غرب به آرمان شهري براي اصلاح طلبان تبديل شده است

كارشناس سیاست خارجی گفت: غرب به آرمان شهری برای اصلاح طلبان تبدیل شده است؛ طوری كه ویزای كشورهای غربی را گرفته اند. غرب به مقصد فعالیت های تجاری آنها تبدیل شده و یا حتی وقتی می خواهند مواد غذایی هم وارد كنند از غرب آن را وارد می‌كنند

نشست تحلیل موضوعی معاونت سیاسی حزب موتلفه اسلامی با موضوع برجام با حضور ابوالفضل ظهره وند عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای و سفیر سابق جمهوری اسلامی در ایتالیا و افغانستان برگزار شد.

این دیپلمات باسابقه کشورمان در این نشست گفت: FATF بخشی از پروژه تسلیم سازی جمهوری اسلامی است که متأسفانه حامیان آن متوجه این موضوع نیستند.

وی تصریح کرد: برجام یک توافق نبود، بلکه برجام یک پروژه بود که بین اصلاح طلبان داخل و طرف های غربی یعنی اروپا و آمریکا طراحی شده که شاکله آن الهام گرفته از قطعنامه 1929 شورای امنیت است که در بازه زمانی 10 ساله یعنی از 2015 تا 2025 می بایستی این پروژه تکمیل می شد که آغازش با برجام یک بود و خاتمه اش با برجام چهار و خروجی آن تسلیم نظام و عادی شدن نظام سیاسی ایران می بود.

وی افزود: این طرح را در شرایطی پیش بردند که کشور را در یک شرایط دوگانه مذاکره-جنگ، مذاکره-تحریم و مذاکره-دورنمای روشن قرار دادند که آقای روحانی هم در همان آغاز راه بحث از این می کرد که آب و نان و حل مشکل دریاچه ارومیه نیز با برجام می تواند حل و فصل شود، اما در این میان اتفاق مهم رخ داد تا منجر به توقف این روند شود؛ این اتفاق پدیده ای به نام ترامپ بود که به آن ترامپیسم می گویند و بر این اساس خدا خواست جریان ترامپیسم به وجود آید.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تأثیرگذاری بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص لغو تمام تحریم ها بر رفتارهای یک طرفه غربی ها گفت: دموکرات ها اذعان دارند که تحریم های سخت ترامپ برروی جمهوری اسلامی ایران را تأثیری نداشته است و کاری هم نمی توانند بکنند و به این نتیجه هم رسیده اند که اقدام نظامی هم فایده ای ندارد؛ لذا تلاش می کنند تا ایران به میز مذاکره بازگردانند که فرمایشات رهبر انقلاب تمام سناریوهای آنها را خنثی کرد. تحریم های آمریکا مانند ساختمانی است که اگر یکی از ستون های آن را تخریب شود تمام این ساختمان فرو خواهد پاشید؛ لذا به این خاطر است که اساساً آمریکا هرگز تحریم های ایران را لغو نخواهد کرد.

ظهره وند با بیان این مطلب که اصلاح طلبان معتقدند که اگر تمام تحریم ها لغو نشود می توان آن را کاهش داد، گفت: تعلیق یا لغو بخشی از تحریم ها هیچ ارزشی برای ما ندارد و اتفاقاً تحریم ها برای ما فرصت است.

سفیر اسبق کشورمان در ایتالیا عنوان داشت: در حوزه داخلی برای خلق فرصت نیازمند انسجام رویکردی هستیم و مسئله انسجام یک بار برای همیشه باید حل شود؛ چون اگر حل نشود در تشخیص فرصت‌ها با مشکل روبه رو خواهیم بود؛ لذا همین عامل سبب شده تا بعد از 42 سال به جای اینکه الگوهای جایگزین برای لیبرال دموکراسی عرضه کنیم، حوزه اقتصادی ما با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کند.

وی مذاکره مجدد و مستقیم با آمریکا را مصداق به تله افتادن جمهوری اسلامی می داند و بر ضرورت روشن شدن موضوع مذاکره تأکید کرد و گفت: دولت از روشن کردن مفهوم مذاکره طفره می رود. دولت دائماً از مفهوم مذاکره استفاده می کند آن را مساوی با دیپلماسی می داند؛ در صورتی که مذاکره مسیر و ابزار است و هدف نیست و حتی برخی مواقع نباید اصلاً مذاکره ای صورت بگیرد.

کارشناس سیاست خارجی ادامه داد: غرب به آرمان شهری برای اصلاح طلبان تبدیل شده است؛ طوری که ویزای کشورهای غربی را گرفته اند. غرب به مقصد فعالیت های تجاری آنها تبدیل شده و یا حتی وقتی می خواهند مواد غذایی هم وارد کنند از غرب آن را وارد می‌کنند؛ در صورتی که کشورمان مملو از ظرفیت است و در این وضعیت پارادوکسی ایجاد می شود؛ یعنی در آنجایی که تابع امنیت ملی هستیم، مدافعان حرم به وجود می آیند اما وقتی صحبت از منافع ملی می شود، آقایان اصلاح طلب سر دیگ بیت المال می نشینند و هر طور که می خواهند منافع بیت المال را تقسیم می کنند و مدل غربی برای اقتصاد تجویز می کنند.

وی افزود: مانور و جولان جریان غربگرا در داخل ناشی از بی تحرکی جریان انقلابی است؛ زیرا جریان انقلابی در روزآمدسازی گفتمان انقلاب موفق نبوده؛ چون مطالبی که در سال 1357 مطرح شده را امروز خیلی‌ها قبول ندارند؛ چون در دنیایی که امروز قرار گرفته ایم به خصوص در دوران پسا کرونا، جنبه های اثبات گرایانه و معرفتی انسان اهمیت دارد.

وی در رابطه با اصرار دولت بر تصویب FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و تأثیر آن بر اقتصاد کشور گفت: مسئله FATF بخشی از پروژه تسلیم ایران است و همانطور که گفتم غرب به دنبال این نیست که با حمله مستقیم نظام را متوقف کند؛ چون اصلاً از عهده آنها بر نمی‌آید؛ بنابراین به همین خاطر دنبال این هستند که از ظرفیت حقوقی استفاده کنند. می آیند می گویند که 170 کشور عضور FATF هستند، اما نمی گویند که این 170 کشور هیچکدام موقعیت ایران را ندارد و ایران به تنهایی مقابل آنها ایستاده است و مسئله دیگر این است که آمریکا، امارات و عربستان که عضو FATF هستند از مراکز اصلی پولشویی در جهان به حساب می آیند.

کارشناس سیاست خارجی تأکید کرد: تا زمانی که FATF را در مجمع تصویب نرسانده اند هیچ الزامی برای اجرای آن وجود ندارد اما اگر در مجمع به تصویب برسد دیگر نمی توانیم آن را لغو کنیم چون یک معاهده جهانی را به تصویب رسانده ایم مانند NPT که به طور داوطلبانه توسط دولت فقط اجرا شده و مجلس آن را به تصویب نرسانده؛ لذا به همین دلیل آژانس نمی تواند ادعایی در این خصوص داشته باشد.

ظهره وند عنوان داشت: اگر FATF را به تصویب برسانیم، هم سپاه و هم بسیاری از بانک ها تحریم می شوند و حتی دستگاه هایی را به داخل کشور خواهند آورد که تمام تراکنشات مالی را رصد می کنند و هرچند دولت می گوید حق تحفظ را اعمال خواهیم کرد اما حق تحفظ در صورت پذیرفتن معاهدات بین المللی کارآیی ندارد.

وی گفت: اگر عضو شورای حکام FATF بودیم مسئله ای نبود، اما مشکل اینجاست که ما عضو شورای حکام نیستیم و اسرائیل و عربستان عضو ناظر شورای حکام FATF هستند و ما را مجبور می کنند که دستورات آنها را اجرا کنیم. در شورای حکام رأی گیری براساس اجماع است و مخالف نباید داشته باشد؛ یعنی اگر یک کشوری به دروغ یا صحیح گزارشی را ارائه داد باید همه رأی مثبت دهند؛ لذا می خواهند داخل کشور را دچار استحاله کنند اما آقایان حامی FATF متوجه آن نیستند .

۱۳۹۹/۱۲/۲۷

اخبار مرتبط