نسخه چاپی

دیدار ظریف و كری روز شنبه در ژنو

سخنگوی وزارت خارجه آمریكا اعلام كرد كه وزرای خارجه ایران و آمریكا روز شنبه در ژنو دیداری دوجانبه خواهند داشت و در مسیر تلاش‌ها برای رسیدن به توافق هسته‌ای، با یكدیگر رایزنی می‌كنند.

به گزارش نما به نقل از فارس، «جف راتکه» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز هم به میان خبرنگاران آمد و موضع دستگاه دیپلماسی کشورش در خصوص مسائل مختلف بین‌المللی را با خبرنگاران در میان گذاشت.

پس از چند سوال و جواب در خصوص عراق و تکرار همان مواضع قبلی این وزارتخانه در خصوص «حمایت از دولت عراق در راه مبارزه با داعش»، نوبت به سوال‌های ایرانی این جلسه رسید.

سخنگو ابتدا خبر داد که روز 30 می (شنبه) «جان کری» و همتای ایرانی‌اش «محمد جواد ظریف» در ژنو دیدار می‌کنند و در خصوص پرونده هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کنند.

خبرنگاری پرسید که آیا دیگر اعضای 1+5 هم در این جلسه حضور دارند که سخنگو گفت «نه، این دیداری دوجانبه است.»

بحث به اخبار رسانه‌های ایران در خصوص مذاکرات اتمی و مصاحبه «عباس عراقچی» معاون حقوقی وزات خارجه درباره احتمال تمدید مذاکرات کشید.

جف راتکه موضع وزارت متبوعه‌اش در خصوص صحبت‌های معاون ظریف را اینگونه بیان کرد: «ما بحث تمدید مذاکرات را حتی در ذهن نمی‌پرورانیم و با تلاش‌های موجود فکر می کنم تا 30 جولای بتوانیم به توافق نهایی برسیم.»

خبرنگار دیگری پرسید که آیا آقای کری در دیدار با همتای ایرانی، نگرانی‌های کشورهای حاشیه خلیج (فارس) را به وزیر خارجه ایران منتقل می‌کند.

سخنگو اول از خبرنگار پرسید که «منظور شما کدام نگرانی‌ها است» و ادامه داد: «من نمی‌توانم محتوای جلسه‌ای را که هنوز برگزار نشده، برملا کنم ولی این کشورها هم طرفدار مذاکره با ایران هستند و باز هم تکرار می‌کنم که عدم دستیابی ایران به بمب اتم، به نفع همه جهان است.»

نحوه برداشته شدن تحریم‌های ایران پس از رسیدن به توافق احتمالی هم سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود.

سخنگو این سوال را هم تکراری خواند ولی گفت: «تحریم‌ها کاهش می‌یابد و این روند کاهشی هم پس از تکمیل اقدامات (ایران) در خصوص مسائل مهم هسته‌ای آغاز خواهد شد؛ اقدامات ایران باید برای ما قابل راستی‌آزمایی باشد.»

ایران بارها اعلام کرده که برای کاهش تحریم‌ها با کسی مذاکره نمی‌کند و هدف برداشته شدن تحریم‌ها است؛ دیپلمات‌ها اما می‌گویند که 1+5 پس از توافق، فوراً تحریم‌ها را برمی‌دارد.

۱۳۹۴/۳/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: