نسخه چاپی

۴۰۰ كمپانی ایتالیایی به ایران می آیند

به گزارش نما - ایسنا نوشت: رییس سازمان توسعه تجارت از سفر هیاتی تجاری متشکل از 400 کمپانی ایتالیایی در هفته ‎‎آینده به کشورمان خبر داد.
ولی‌الله افخمی راد - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اتخاذ تدابیری برای اطلاع صادرکنندگان از مذاکرات هیات‎‎های تجاری در کشورمان برای جلب مشارکت‌ سرمایه‎‎گذاری‏‏ های خارجی و تقویت حضورشان در بازارهای جهانی تاکید کرد و گفت: در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور تولید به ویژه تولید همراه با صادرات، امری بسیار خطیر است و قطعا تلاش‎‎هایی که در این زمینه انجام می‌شود به نتیجه خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: کشورمان در هفت ماهه سال جاری 24 میلیارد دلار صادارت غیر نفتی به کشورهای مختلف دنیا داشته است که به لحاظ ارزش 15 درصد کاهش را نشان می‏‏‌دهد.

جلوگیری از خام‌فروشی، دلیل کاهش صادرات امسال

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت علت کاهش ارزش صادراتی در این مدت را عمدتا به دلیل سوق یافتن صادرات به سمت کالاهای با ارزش افزوده بالا و جلوگیری از خام فروشی محصولات کشور و نیز کاهش ارزش مواد نفتی به عنوان مواد اولیه برخی از محصولات صادراتی ذکر و ابراز امیدواری کرد که در پنج ماهه باقیمانده از سال، این کاهش جبران شود.

وی وظیفه دولت را برنامه‎‎ریزی در این مسیر برای تسهیل صادرات تولیدات کشور بیان کرد و گفت: دولت در این رابطه گام‎‎های موثری را با به نتیجه رساندن مذاکرات هسته‌ای دنبال کرد که امیدواریم با اجرای توافقات صورت گرفته و رفع تحریم‎‎های بانکی و کاهش هزینه‎‎های صادرات، توان رقابتی صادرکنندگان کشور افزایش یابد و شاهد توسعه این بخش در کشور باشیم.

افخمی‌راد نتیجه اقدامات صورت گرفته دولت تاکنون را اعزام تیم‎‎های اقتصادی متعددی از کشورهای توسعه یافته به کشورمان نه تنها برای فروش محصولاتشان بلکه به منظور افزایش مراودات با کشورمان و نیز سرمایه‎‎گذاری با مشارکت در سرمایه‎‎گذاری‎‎های کشورمان خواند.

رییس سازمان توسعه تجارت با ابراز امیدواری در مورد توسعه این مراودات با رفع تحریم‎‎های علیه کشورمان، گفت: اکنون باید تدبیری اتخاذ شود تا صادرکنندگان استان ها نیز برای جلب مشارکت‌ سرمایه‎‎گذاری‎‎های خارجی و توقیت حضورشان دربازارهای جهانی در جریان مذاکرات تیم‎‎های اقتصادی اعزامی به کشورمان قرار گیرند که در همین راستا از استان یزد نیز خواسته‎‎ایم تا علاقمندی واحدهای بزرگ تولدی برای همکاری با کمپانی‎‎های مختلف خارجی را گردآوری و اعلام کند تا این واحدها در جریان مذاکرات قرار گیرند و در صورت نیاز در نشست‎‎ها هیات‎‎های تجاری در کشورمان نیز حضور یابند.

وی با بیان این که هم‎‎اکنون به طور متوسط یک یا دو تیم تجاری از کشورهای مختلف در طول هر هفته به کشورمان اعزام می‎‎شوند، اعلام کرد: در هفته‌ آتی تیمی افتصادی از کشور ایتالیا مشتمل بر 400 کمپانی به مدت دو روز در کشورمان برای انجام مذاکرات اقتصادی و تجاری حضور خواهد یافت.

افخمی‌راد در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: اگر امروز تنها تولید برای بازار داخل مدنظر قرار گیرد با مشکل مواجه خواهیم شد، چرا که در شرایط کنونی سرمایه‎‎گذاری بدون در نظر گرفتن سهمی برای بازارهای خارجی بی‎‎نتیجه خواهد ماند و رکود حاکم بر کشور حکم می‎‎کند که فعالان صنعتی، محصولات خود را با نگاه صادراتی تولید و روانه‌ی بازار کنند.

رایزنی برای تخصیص تسهیلاتی جهت برقراری نظم در خطوط کشتی‎‎رانی به مقاصد تجاری

وی بر لزوم ایجاد بخش صادراتی در هر واحد تولیدی تاکید کرد و گفت: امروز در امر بازاریابی و فروش محصولات باید از بازاریان حرفه‌ای و حتی در صورت نیاز از بازاریابان خارجی بهره گرفت.

به گفته‎‎ی وی، سازمان توسعه تجارت در تلاش برای تسهیل در روند صادرات در کشور است و به همین منظور نیز از منابع دولتی وجوهی را برای اختصاص به بانک توسعه صادرات در نظر گرفته است تا از این طریق نرخ کارمزد صندوق ضمانت صادرات کالاهایی که از فناوری‎‎های با ارزش افزوده بیشتر برخوردارند، کاهش یابد.

رییس سازمان توسعه تجارت همچنین از رایزنی برای تخصیص تسهیلاتی جهت برقراری نظم در خطوط کشتی‎‎رانی به مقاصد تجاری و نیز اعزام تجار به نمایشگاه‏‏ های بین المللی در همین راستا خبر داد.

این مقام مسئول در پایان سخنانش با تاکید بر ایجاد کنسرسیوم‎‎های صادراتی برای واحدهای کوچک تولیدی و به منظور از جلوگیری از آسیب‎‎های ناشی از حضور این واحدهای کوچک در حوزه صادرات خاطرنشان کرد: استان یزد استانی صنعتی محسوب می‎‎شود ولی برای رسیدن به مقاصد بزرگ‎‎تر باید گام‎‎های بلندتری را در حوزه صادرات استان برداشت.

۱۳۹۴/۹/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: