نسخه چاپی

نخست وزیر تركیه: با ایران در تماس نزدیك هستیم

بینالی یلدریم نخست وزیر تركیه با تاكید بر تماس نزدیك و گفت و گوی مستمر بین آنكارا و تهران گفت: ما كشورهای منطقه نباید حل مشكلات منطقه را به كشورهای فرامنطقه ای محول كنیم، این مساله را بزرگ می كند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، وی که برای شرکت در بیست و پنجمین نشست مشورتی و ارزیابی حزب حاکم عدالت و توسعه به اردوگاه این حزب در آفیون کارحصار در 250 کیلومتری جنوب غرب آنکارا سفر کرده است، شامگاه روز یکشنبه در برنامه زنده تلویزیونی مشترک شبکه های خبری آ، سی.ان.ان.ترک، خبرترک، ان.تی.وی و ت.ر.ت شرکت و به سئوالات خبرنگاران در خصوص تحولات منطقه و سیاست داخلی و خارجی دولت آنکارا پاسخ داد.

یلدریم در پاسخ به اینکه آیا ترکیه در کوتاه مدت، ناراحتی های خود در تنش با عراق را به ایران منتقل کرده است؟ گفت: ما با ایران دائم در تماس هستیم. ما به ویژه در مبارزه با پ.ک.ک همکاری نزدیکی با ایران داریم. برای بازگشت آرامش و ثبات چه در عراق و چه در سوریه تماس های مستمری بین ایران و ترکیه است. ایران در این موضوع نقش مهمی دارد. ایران با عراق و ترکیه هم مرز است. ما به عنوان کشورهای منطقه نباید مسائل منطقه را به دیگران محول کنیم. این مشکلات را زیاد می کند. کشورهای منطقه باید بیش از پیش فعال باشند.

او در پاسخ به این سئوال که ادعا می شود ترکیه گروههای سنی را حمایت می کند، آیا آنکارا چنین سیاستی را دنبال می کند؟ گفت: ما چنین فعالیتی نداریم. در فرهنگ آناتولی، تفاوت مذهبی وجود ندارد. درگیری مذهبی فلاکت بزرگی است. هرکس که به این مساله بی تفاوت باشد و یا دامن بزند، در جهت خدمت به اسلام و بشریت نخواهد بود، بلکه برعکس زمینه برای قتل عام های بزرگتر فراهم خواهد کرد. در این زمینه ایران و عراق مسئولیت بیشتری دارند و باید با دقت بیشتری حرکت کنند.

یلدریم گفت: در ترکیه مشکل مذهبی وجود ندارد. آیا در ترکیه شما شاهد هستید که نام یزید بکار رود. استفاده از این نام توهین بزرگی تلقی می شود. ما نمی خواهیم شاهد کربلاهای دیگر باشیم. کشورهای اسلامی نباید به چنین دامی بیفتند.

۱۳۹۵/۸/۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: