نسخه چاپی

احتمال شیوع آنفولانزای پرندگان در كشور با شروع سرما

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی كشور گفت: با شروع فصل سرما احتمال شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در كشور وجود دارد به همین منظور از دو ماه پیش ستادهای آنفولانزای ملی، استانی و شهرستانی فعالیت خود را آغاز كرده است.

به گزارش نما به نقل از میزان، قاسم رضائیان در نشست خبری روز ملی دامپزشکی اظهار کرد: در سال 2017 بیش از 60 کشور جهان از جمله کشورهای اروپایی درگیر آنفولانزای فوق حاد پرندگان بودند و برخی از آنها کماکان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی افزود: با ویژگی فیزیکی که این بیماری دارد و با توجه به اینکه بقایای آن می‌تواند در فصل سرما حضور داشته باشد به دارندگان طیور کشور هشدار می‌دهیم که با آغاز فصل پاییز و سرما احتمال شیوع دوباره این بیماری وجود دارد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: از دو ماه قبل ستادهای آنفولانزا در سطح شهرستان و استان و ملی فعالیت خود را در این باره آغاز کرده‌ا ند و نشست‌های آموزشی مختلفی برگزار شده است.

وی تصریح کرد: برای مهیا کردن صنعت طیور کشور برای مقابله با بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان پیشگیری مدنظر ما است که این امر به شکل جد دنبال می‌شود.

رضائیان گفت: پیش‌بینی‌های اعتباری نیز در دولت انجام شده است بنابر این مشکل خاصی در این زمینه نخواهیم داشت.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اخبار فضای مجازی درباره شروع بیماریهای دامی گفت: انتشار این اخبار نادرست و باعث وحشت مردم می‌شود.

رضائیان در انتها خاطرنشان کرد: برداشت میگو در استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر به پایان رسیده است اما اتفاقی که در این زمینه افتاده آن است که امسال در زمینه بیماری لک‌سفید میگو به حداقل خسارت را داشتیم و درگیری مزارع‌ میگو از 202 مورد سال 94 به 8 واحد در سالجاری کاهش یافته است.
ثبت: ۱۳۹۶/۷/۱۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: