نسخه چاپی

بیش از 30 میلیون مترمكعب آب امسال وارد سدكوثر گچساران شد

عکس خبري -بيش از 30 ميليون مترمکعب آب امسال وارد سدکوثر گچساران شد

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد كوثر گچساران گفت: در سال آبی جاری ((از اول مهرماه)) تاكنون بیش از 30 میلیون متر مكعب آب وارد سد كوثر شده است.

به گزارش نما ،اکبرخدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: در پی اولین بارندگی‌پاییزی سبب بالا آمدن سطح آب سد کوثر در این شهرستان شد.

وی با بیان اینکه در بارندگی‌های اخیر53میلی‌متر باران در ایستگاه‌ هواشناسی سد کوثر به ثبت رسیده است، ادامه داد: این میزان بارندگی موجب بالا آمدن بیش از 20 سانتی متر سطح آب سدکوثر شد.

این مسوول با بیان اینکه در سال آبی جاری ((از اول مهرماه)) تاکنون بیش از 30 میلیون متر مکعب آب وارد سد کوثر شده است، اذعان کرد: در اولین بارش‌ها پاییزی امسال بیش از چهار میلیون متر مکعب آب وارد سد کوثر شد.

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: در حال حاضر دبی ورودی آب سد کوثر ۲۰ متر مکعب بر ثانیه است.

خدری گنجایش مخزن سد کوثر را 580 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود:هم اکنون میزان آب ذخیره شده در مخزن سد کوثر به 457 میلیون متر مکعب رسیده است.

وی با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا 625 متر است، عنوان کرد: هم اکنون تراز این سد ۶۱۸متر است.

مدیر اداره بهره‌برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با اشاره به اینکه از ابتدای سال زراعی جاری (( از اول مهرماه امسال)) تاکنون ۴۱ میلیون متر معکب آب برای مصارف مختلف رها سازی شد، تصریح کرد: از این میزان 18 میلیون مترمکعب آب برای مصرف آشامیدنی استان‌های جنوبی کشور رهاسازی شد.

خدری خاطرنشان کرد: همچنین در این مدت 10 میلیون متر مکعب درحوزه کشاورزی، یک میلیون متر مکعب برای حوزه صنعت و وهشت میلیون و 500هزار متر مکعب در حوزه زیست محیطی آب از سد کوثر رهاسازی شده است.

به گزارش فارس، سد کوثر تنها سد بتنی مورد استفاده در کهگیلویه و بویراحمد است که آب آن از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود و این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود آمده است.

سد مخزنی کوثر آب آشامیدنی 2 میلیون و 500 هزار نفر از ساکنان استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و تعدادی از شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد را تامین می‌کند.

این سد هم اکنون تامین آب آشامیدنی گچساران، دهدشت، سوق، چرام، لنده و ۳۰۰ روستای مسیر، تامین آب شهر لیکک و روستاهای مسیر، تامین آب صنایع منطقه، تامین آب کشاورزی لیشتر، خیرآباد و دشت مور در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از سد کوثر انجام و یا در حال تکمیل است.

آب آشامیدنی شهرهای دهدشت، سوق، چرام، لنده ، لیکک و روستاهای تابعه از سد کوثر گچساران تامین خواهد شد.
فارس

۱۳۹۹/۹/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...