نسخه چاپی

زندگی هوشمند در ساختار زندگی بشر محقق می‌شود

عکس خبري -زندگي هوشمند در ساختار زندگي بشر محقق مي‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأكید كرد كه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با نگاهی عمیق و درعین‌حال واقع‌بینانه برای هر یك از چالش‌های پیش روی تحول دیجیتال راهكارهای مناسبی تدوین و ارائه كند.

به گزارش نما ،محمدجواد آذری جهرمی، در آیین افتتاحیه دهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات (2020IST) گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان بازوی پژوهشی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امسال پنجاهمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد و در این پنجاه سال فناوری اطلاعات در کشور را متحول کرده و رونق بخشیده است.
وی افزود: همچنین پژوهشگاه طی بیست سال گذشته تلاش کرده است تا اجلاس IST را به‌صورت دوسالانه برگزار کند امسال دهمین اجلاس با شیوع ویروس کرونا در جهان مصادف شده که همه اجلاس‌های جهانی به‌صورت مجازی در حال برگزاری است و ما هم این سمپوزیوم را به‌صورت مجازی برگزار می‌کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در آینده نزدیک زندگی هوشمند و ارتباطات هوشمند در ساختار زندگی بشر محقق می‌شود. البته تحقق آن نیازمند دقت و توجه بر سه محور است که شامل شبکه‌ها و فناوری، خدمات و مقررات و سیاست‌گذاری در حوزه ICT است.

آذری جهرمی بابیان اینکه اجلاس امسال IST قرار است به این مسئله بپردازد گفت: نقش هوش مصنوعی در کارکرد ارتقا سامانه‌ها و شبکه‌های ارتباطی پیشرفته با نسل پنجم و نسل‌های بعدی آن در حال تحقق است و برای این کار استفاده از دیتا ساینس، کلود کامپیوتینگ و... باهدف استفاده بهینه از منابع اجتناب‌ناپذیر است.

وی با تأکید بر اینکه این روزها اقتصاد دیجیتال به‌عنوان یک الزام فراگیر در همه جهان مطرح است و لازمه آن توجه به اکوسیستم مربوطه و تسهیل فرایندهای درگیر آن است گفت: تحول دیجیتال بر سه بخش دولت دیجیتال با محوریت هوشمند سازی، جامعه دیجیتال با محوریت فرهنگ‌سازی، کسب‌وکار دیجیتال با محوریت توسعه فضای کسب‌وکار آینده جوامع را شکل می‌دهد و بر همه بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی اثرگذار است.

وزیر ارتباطات بابیان اینکه تحول دیجیتال با چالش‌های مهمی روبرو است گفت: این چالش‌ها شامل چالش زیرساخت‌ها، چالش‌های نهادی و حقوقی، چالش‌های فرهنگی و اجتماعی، چالش‌های سازمانی به مفهوم فقدان مهارت، ناکافی بودن منابع مالی و کمبود راهبردهای اجرایی منسجم، چالش‌های دانشجوی پژوهشی و بالاخره چالش‌های فضای کسب‌وکار است.

وی در خاتمه افزود: انتظار بنده به‌عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که با نگاهی عمیق و درعین‌حال واقع‌بینانه در هر مورد راهکار مناسبی تدوین و ارائه کند. این اجلاس در موضوعات فناوری‌های آینده و موردنیاز می‌تواند به پژوهشگاه در انجام خواسته یادشده کمک کند.
برنا

۱۳۹۹/۹/۲۶

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: