روحانی: ثبات منطقه باید مبنای تعامل ایران و تركیه باشد

رئیس جمهور تاكید كرد: ثبات منطقه، به‌ویژه در عراق و سوریه باید مبنای تعامل ایران و تركیه باشد.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی امروز (شنبه) در دیدار «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، رفت‌وآمدهای منظم، رایزنی و مشورت مسئولان ایران و ترکیه در زمینه‌ مسائل مهم دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را حائز اهمیت خواند و اظهار کرد: خوشبختانه روابط خوبی میان مسئولان دو کشور برقرار است که توسعه مناسبات و همکاری‌های خوب و دوستانه تهران – آنکارا را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به این‌که مردم ترکیه در حادثه کودتای نافرجام در این کشور نشان دادند به رأی خود و دمکراسی وفادار بوده و در شرایط کنونی جهان نمی‌توان کودتا را به مردم یک کشور تحمیل نمود، افزود: متأسفانه غرب در موضوع دمکراسی از استانداردهای دوگانه‌ای استفاده می‌کند و در مقام عمل به آنچه که در مورد دمکراسی و مردم‌سالاری می‌گوید، وفادار نیست.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ثبات و امنیت منطقه‌ای بویژه در عراق و سوریه باید مبنای تعامل و همکاری ایران و ترکیه باشد، گفت: همفکری ایران و ترکیه به نفع صلح و ثبات منطقه بوده و امروز که منطقه در شرایط حساسی قرار دارد، گسترش همکاری، همفکری و رایزنی تهران – آنکارا می‌تواند در حل و فصل مسایل تأثیرگذار باشد.

روحانی همچنین بیان کرد: اگر قدرت‌های مهم منطقه در کنار یکدیگر باشند، مشکل عراق و سوریه بدون نیاز به قدرت‌های خارجی، حل و فصل خواهد شد. اما امروز آنچه اهمیت دارد این است که کشورهای همسایه بتوانند نقش سازنده خود را در حل مشکلات منطقه به خوبی ایفا کنند.

وی با اشاره به این‌که ایران و ترکیه در اصول مهم منطقه‌ای اتفاق نظر دارند، تاکید کرد: حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی در عراق و سوریه، شکل‌گیری حکومت در این کشورها با دمکراسی و رأی و نظر مردم ، جلوگیری از کشتار مردم و تخریب زیربناها و کمک به آوارگان و مجروحان برای بازگشت به خانه های خود از جمله اقداماتی است که باید برای حل بحران‌ها در منطقه انجام شود.

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: منطقه در شرایط حساسی قرار دارد و همفکری و رایزنی‌های دوجانبه می‌تواند در حل و فصل مسایل مهم تأثیرگذار باشد. آنچه امروز برای ما اهمیت دارد، ایجاد صلح و ثبات در منطقه، بازگشت مردم به خانه‌های خود و برقراری دمکراسی و حاکمیت نظر مردم سوریه و عراق است.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به ضرورت تلاش مسئولان برای اجرایی شدن توافقات بر استفاده از فرصت‌ها و توانمندی‌های ایران و ترکیه در راستای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور و توسعه، تحکیم و تقویت مناسبات و همکاری‌های دو جانبه تأکید کرد.

وزیر خارجه ترکیه هم در این دیدار ضمن تسلیت شهادت زائران ایرانی در حمله تروریستی حلّه در عراق و کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان در حادثه برخورد دو قطار مسافربری، از حمایت‌های دولت و ملت ایران از مردم ترکیه تقدیر و تشکر کرد.

مولود چاوش اوغلو با تأکید بر نقش سازنده و ارزشمند ایران در مسایل بین‌المللی و ضرورت برقراری صلح و مبارزه با تروریسم در منطقه، اظهار کرد: حفظ تمامیت ارضی و اتحاد ملی در عراق و سوریه به نفع ایران و ترکیه و صلح و ثبات منطقه‌ای است.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی در مسایل منطقه تنها به دنبال منافع خود هستند، خاطر نشان کرد: امروز تلاش برای برقراری آتش‌بس در سوریه، برقراری وحدت ملی در این کشور، حل و فصل مسایل از طریق راه‌حل سیاسی و مبارزه همگانی و مشترک با گروه‌های تروریستی ضرورت دارد.

چاوش اوغلو با اشاره به آمادگی ترکیه برای تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور و ارتقاء سطح همکاری‌ها، گفت: باید تلاش کنیم تا هدف رسیدن مبادلات تجاری دو کشور به 30 میلیارد دلار، محقق شود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین بر ضرورت توسعه، تحکیم و تقویت مناسبات و همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه و تعمیق روابط ایران و ترکیه تأکید کرد.

۱۳۹۵/۹/۶

اخبار مرتبط