نسخه چاپی

سخنان ابتكار در اجلاس جهانی آب‌ و هوا

معاون رئیس جمهوری ورئیس سازمان حفاظت محیط زیست دراجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در پاریس تاكید كرد: توافقنامه پاریس باید به گونه ای باشد كه همه كشورها با افتخار به آن ملحق شوند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا: معاون رئیس جمهوری ورئیس سازمان حفاظت محیط زیست دراجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در پاریس تاکید کرد: توافقنامه پاریس باید به گونه ای باشد که همه کشورها با افتخار به آن ملحق شوند.

«معصومه ابتکار» که به نمایندگی از رئیس جمهوری اسلامی ایران دراجلاس جهانی تغییرات آب وهوایی پاریس حضور دارد، در محل این اجلاس سخنرانی کرد.

ابتکار گفت: توافق پاریس باید بصورتی باشد که نسل های حاضر وآتی به آن افتخار کنند ولازمه این امرعدم نادیده گرفتن کشورها اعم ازآسیب پذیرترین کشورهای کمتر توسعه یافته تا کشورهای ثروتمند پیشرفته درتوافقنامه آتی است.

معاون رئیس جمهوری کشورمان ضمن تاکید برنقش مهم این اجلاس درتدوین رژیم نوین حقوق جهانی برتغییرات آب وهوایی وابعاد گسترده وپیچیده آن گفت: برای تضمین توفیق توافقنامه پاریس در انتهای کاپ 21، رعایت چند نکته ضروری است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: توافقنامه آتی باید متوازن درتمامی عناصر 6 گانه ADP باشد وذیل اصول و مفاد کنوانسیون تغییرات آب وهوا، بویژه اصل مسئولیت مشترک ولی متفاوت با توانمندی های متناظر به نتیجه برسد.

وی با یادآوری ضرورت برخورداری توافقنامه آتی از نوآوری در الزامات و ابزارهای اجرا، همچنین مبتنی بودن بررویکردهای تشویقی برای مشارکت تمامی کشورهای عضو کنوانسیون، خاطرنشان کرد: صداقت در تعهدات و جبران تعهدات گذشته از امروز تا قبل از سال 2020 بسیار کلیدی است.

معاون رئیس جمهوری کشورمان افزود: باید اطمینان حاصل کنیم که توافقنامه آتی، بر مشارکت داوطلبانه اعلامی کشورهای درحال توسعه در قالب INDC، واکنش گرا باشد. این دستاورد مهم یعنی همکاری صادقانه کشورهای در حال توسعه از سال 1992 تا امروز در پاریس که بی نظیر است را به عنوان بزرگترین سرمایه معنوی این توافقنامه قلمداد وباید بر روی آن پایه های تلاش واقع بینانه خود را استوار سازیم واین برای کشورهای درحال توسعه همواره INDC و برای توسعه یافته ها NDC خواهد بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: توافقنامه آتی باید ابزار و شتاب لازم برای سیر به سمت اقتصاد کم کربن ومقاوم دربرابر تغییرات شدید آب وهوایی را برای همگان و به ویژه کشورهای درحال توسعه اثرگذار، برای سرمایه گذاری خارجی به منظور دستیابی به تعدیل و سازگاری در خود جای داده باشد.

وی تاکید کرد: دولت ها دراین مورد، باید راهبری پیشتازانه ای را عهده دار شوند و بخش خصوصی را به تحرک درآورند.

ابتکار ضمن یادآوری اهمیت برخورداری توافقنامه آتی از رویکردی منطقی، گفت: این نیاز هم اکنون مهم ترین نیاز دوهفته آینده بوده که رهبران سیاسی کشورها درترسیم بسته عملی پاریس (Pragmatic Paris Package) که هر دو مقطع پیش و پس از 2020 را در بر می گیرد، مشارکت بلند پروازانه از خود نمایان سازند. بنابراین اعتقاد و حمایت سیاسی راستین طلب می کند.

معاون رئیس جمهوری کشورمان اضافه کرد: باید اطمینان حاصل کنیم که توافق آتی، نیازهای بلادرنگ اثر اجرای آن را دراقتصاد کشورهای درحال توسعه وبویژه اقدامات واکنشی (Respons Measures) وفعالیت های تبعی آن را دراهداف توسعه پایدار ورشد اقتصادی این کشورها را علاوه برخسارت وویرانی (Loss&Damage) مانند پدیده ریزگردها را دربر گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید برپایبندی ایران به آرمان های 17 گانه توسعه پایدار، تصریح کرد: بسته 15 گانه سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی رهبر معظم انقلاب را تکلیف قانونی خود در سطح قانون اساسی دانسته و آن را دنبال خواهیم کرد.

وی اشاره ای هم به اقدامات تعدیلی ایران قبل از2020 داشت واظهارکرد: برای پتانسیل میانگین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای سالانه بالغ بریکصد میلیون تن دربازه زمانی 2030 -2021 تلاش خواهیم کرد و درسال افق به بالغ بردویست میلیون تن خواهیم رسید.

ابتکار درادامه پیشنهادی هم برای سازمان ملل داشت وگفت: برای هدیه دادن صلح، ثبات و حیات رو به تعالی به نسل های بعد، برآورد تخمینی از اثرات «ردپای کربن» (Carbon Footprint) تولید سلاح، کاربرد واثرات جاری هرگونه جنگ، نزاع وخشونت نباید داشته باشیم.

معاون رئیس جمهوری کشورمان اشاره ای هم به حوادث تروریستی اخیر در پاریس داشت و ضمن ابراز انزجار ازقتل مردم بی گناه، اظهارکرد: بی شک مقابله با خشونت و افراط گرایی نیازمند عزم جهانی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران که خود بارها قربانی تروریسم بوده با درک نیاز جهانی برای مقابله با جنگ وخشونت، آمادگی همه جانبه خود برای تلاش در راستای مقابله با تروریسم به منظور حفظ صلح، آرامش، ثبات و پایداری در منطقه و جهان بویژه دراین مقطع که عده ای جنایت کار با سوء استفاده از دین وصلح طلب اسلام درتلاش برای ترسیم چهره ای کاملاً غیر واقعی ازاسلام هستند را اعلام می کند.

۱۳۹۴/۹/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...