نسخه چاپی

اضافه وزن دیاباته دست خودش نیست

عکس خبري -اضافه وزن دياباته دست خودش نيست

پیشكسوت تیم استقلال درباره دیاباته و اضافه وزن بازیكنان صحبت كرد.

به گزارش نما، بهتاش فریبا ابراز امیدواری کرد مرتضی تبریزی در ۱۰ بازی باقی مانده لیگ برتر اضطراب و خودخوری را کنار گذاشته و بار دیگر به همان گلزن همیشگی تبدیل شود. پیشکسوت تیم استقلال همچنین درباره دیاباته و اضافه وزن بازیکنان با ما صحبت کرد.


آقای فریبا! مرتضی تبریزی باز هم در دیدارهای دوستانه گل زد و این در حالی است که او در مسابقات رسمی ماه‌هاست گلزنی نمی‌کند! دلیلش را چه می‌دانید؟
اول باید بگویم وقتی تعداد نفرات زننده گل در یک تیم زیاد می‌شود فاکتور بسیار مهمی برای سرمربی به وجود می‌آید یعنی هیچ وقت نگران این نیست که دیاباته، مطهری یا تبریزی گرفتار مصدومیت و محرومیت هستند. این فاکتور خیلی مهم است و تأثیر مستقیمی بر روح و روان کل تیم و همچنین نتایج آن خواهد داشت.


درباره تبریزی توضیح می‌دهید؟
گاهی برخی بازیکنان دچار چنین مشکلاتی می‌شوند. من قبلاً هم در این باره با روزنامه خبرورزشی حرف زده‌ام. او در تیم ذوب‌آهن بیشترین گل‌های این تیم در لیگ قهرمانان آسیا را به ثمر رسانده است. تبریزی هم با سر گل می‌زند، هم شوت می‌زند و هم توانایی عبور از موقعیت تک به تک را دارد، اما فوتبال این‌گونه است که گاهی گیری در کار می‌افتد و باید صبر کرد تا از بین برود.


شما گفتید که در دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا او بیشترین گل‌ها را برای ذوب‌آهن زده است، مسابقاتی که از نظر فشار و اهمیت سنگین‌تر از دیدارهای داخلی است. چرا این بازیکن باید در تیمی مثل استقلال تحت فشار و جو تیم قرار گیرد و نتواند گل بزند؟
گاهی این‌طور می‌شود! به یاد دارم بیژن طاهری در یک نیم‌فصل دقیقاً دچار چنین مشکلی بود. از ۳۰ متری، ۲۰ متری و ۵ متری به هرجا شوت می‌زد به تیر می‌خورد یا به بیرون می‌رفت، اما در شروع نیم‌فصل دوم در همان بازی اول یک گل زد و پایش به گل باز شده و تا آخر فصل چندین گل دیگر به ثمر رساند. نمونه‌های دیگری هم داشتیم مثل آرش برهانی و احمد مؤمن‌زاده. این مشکل بالاخره رفع می‌شود.


چه توصیه‌ای به خود تبریزی دارید؟
مرتضی نباید اینقدر خودخور باشد! من یادم نیست کدام بازی بود که تبریزی در دقیقه ۱۱ پاس اشتباه داد. بعد به خاطر همان اشتباه تا چند دقیقه خودش را سرزنش می‌کرد. او باید بداند فوتبالیست باید اشتباه کند. قرار نیست در طول ۹۰ دقیقه همه حرکات یک فوتبالیست درست باشد. او باید خودش را رها کند و ضمن لذت بردن از فوتبال گل بزند.


درباره شیخ دیاباته و اضافه وزنش حرفی نمی‌زنید؟ آیا فوتبالیست حرفه‌ای مثل او نباید مراقب وزنش باشد؟
گاهی اضافه وزن دست خود آدم نیست. من هم همین‌طور بودم! به محض اینکه یک هفته یا ۱۰ روز به خاطر مصدومیت خانه‌نشین می‌شدم سه کیلو اضافه وزن می‌آوردم و بعد باید آن را گرم گرم کم می‌کردم. این‌ها ژنتیک است، اما قبول دارم که دیاباته هم به عنوان یک فوتبالیست حرفه‌ای باید مراقب خودش باشد ولی در کل به یاد می‌آورم که او در تابستان هم با وزن اضافه آمد ولی خیلی سریع‌تر از آنچه فکر می‌کردیم به وضعیت عادی رسید. حالا هم حتماً می‌تواند وزنش را دوباره کاهش دهد.


سرمربی سابق تان از دنیا رفت! حرفی در این باره نمی‌زنید؟
پرویز ابوطالب یکی از فوتبال‌فهم‌های ایران بود که می‌دانستم چند سال است در بستر بیماری افتاده و این افتخار را داشتم که شاگردی اش را بکنم و از همین طریق به خانواده‌اش تسلیت می‌گویم.
منبع: روزنامه خبر ورزشی

۱۳۹۹/۳/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: