نسخه چاپی

امانی در گفتگو با نما:

نگاه به خارج از كشور به جز فرصت سوزی حاصلی ندارد

عکس خبري -نگاه به خارج،  به جز فرصت سوزي حاصلي ندارد

كارشناس مسائل بین الملل گفت: اینكه عده ای تصور می كنند با آمدن بایدن احتمالاً نرمش هایی را از سوی آمریكا مشاهده خواهیم كرد، در ادامه همان نگاهی است كه همواره حل مشكلات داخلی را در چارچوب اراده و خواست بیگانگان دنبال می كند ؛ لذا این نوع نگاه فرصت سوزی بیش از پیش را در سیاست خارجی در پی خواهد داشت.

مجتبی امانی، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با نما اظهار داشت: انتخاباتی که در 13 آبان در آمریکا برگزار شد به نوعی چالش بسیاری مهمی برای آمریکا ایجاد کرده و به نظر نمی رسد که آمریکایی ها بتوانند از این چالش به آسانی عبور کنند.

وی افزود: اما صرف نظر از این چالش که در دورن آمریکا به وجود آمده و بیانگر نوعی رقابت در درون دولت این کشور بر سر روی کار آمدن بایدن یا ترامپ است، به نظر می رسد که تأثیرات آن در منطقه زیاد باشد. قطعاً هر یک از این دو در کارزار انتخاباتی و قضایی پیروز شوندتأثیر آن در سیاست آمریکا در منطقه به گونه ای است که به تضعیف هرچه بیشتر آمریکا در منطقه منجر خواهد شد.

کارشناس مسائل بین الملل یادآور شد: در آینده ای که در پیش رو وجود دارد، انتظار می رود به وسیله نوعی نگاه معطوف به عقلانیت و امنیت ملی، جمهوری اسلامی ایران بتواند از این چالش موجود نهایت استفاده را ببرد.

امانی بیان کرد: اینکه عده ای تصور می کنند با آمدن بایدن احتمالاً نرمش هایی را از سوی آمریکا مشاهده خواهیم کرد، تصور و نگاه مبتنی بر منطق نیست. این نگاه در ادامه همان نگاهی است که همواره حل مشکلات داخلی را در چارچوب اراده و خواست بیگانگان دنبال می کند و نگاه هایشان به سمت خارج از کشور است؛ لذا این نوع نگاه فرصت سوزی بیش از پیش را در سیاست خارجی در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سیاست داخلی جمهوری اسلامی ایران یک سیاست مستقلی است، گفت: اما اینکه عده ای تصور می کنند آمد و شد حکومت های دموکرات و جمهوری خواه موجب امید در کشور می شود به باور من این نگاه نوعی انحراف به حساب می آید. آنچه که ما باید به دنبال آن باشیم این است که فارغ از هر حزب و گروهی که در آمریکا حاکم می شوند، باید منافع ملی خود را در چارچوب استقلالی که جمهوری اسلامی ایران شایسته آن است، دنبال کنیم.

ثبت: ۱۳۹۹/۸/۲۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: