سود بالای بازار‌های غیر مولد مانع اصلی رشد تولید در كشور

عکس خبري -سود بالاي بازار‌هاي غير مولد مانع اصلي رشد توليد در کشور

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تا وقتی بازار‌های غیر مولد مثل ارز، سكه، طلا و ... سود‌های بسیار بالا دارند، سرمایه گذاری مناسب و مورد نیاز در بخش تولید كشور شكل نمی‌گیرد.

به گزارش نما به نقل از شانا، سعید زرندی در هجدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی بیان کرد: سرمایه گذاری در کشور یکی از مهمترین موضوعاتی است که اقتصاد ایران در آینده با آن مواجهه است و باید برای آن تدبیر ویژه‌ای شود.

وی افزود: یکی از اندیشمندان بزرگ اقتصادی در دنیا به این مقوله اشاره کرده است که بسیاری از کشور‌ها از قرن ۲۰ به بعد که از فقر رهایی پیدا کرده اند بدون استثنا، تولید به عنوان اولویت قرار گرفت.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد:، اما نکته دوم سخنان وی باید مورد توجه قرار گیرد که گفته در هر کشور وقتی بازدهی تولید از بازدهی فعالیت غیر مولد کمتر شود، آن کشور روی آسایش نخواهد دید.

زرندی تاکید کرد: تا بازار‌ها و مسیر‌های دیگر سودآوری‌های بالایی دارد، مسیر رشد وجهش تولید محقق نمی‌شود.

وی گفت: چندین سال است که مقام معظم رهبری به موضوع تولید عنایت ویژه دارند و در دو سه سال اخیر هر سال شعار را بر اساس حمایت از تولید داخل انتخاب می‌کند و این فرمایشات، افق اقتصاد ایران را نشان می‌دهد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود افزود: حکمرانی مطلوب و موفق در گرو حضور و مشارکت دادن بخش خصوصی خصوصا تشکل‌های تخصصی و توانمند است.

زرندی با اشاره به سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت به اهمیت دادن تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی گفت: اتاق بازرگانی، خانه صنعت، اتاق اصناف خانه معدن و سایر تشکل‌ها و انجمن‌های فعال همیشه بازوی مشورتی برای وزارتخانه بوده و در امور تصمیم گیری دخیل هستند.

وی تاکید کرد: معتقدیم باید امور اجرایی مرتبط با بخش تولید به تشکل‌ها واگذار شود و وزارتخانه به امور حاکمیتی خود به پردازد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: بر این اساس در قدم اول برخی موضوعات را به خانه‌های صنعت و معدن واگذار کردیم و در برخی از استان‌ها انصافا این واگذاری امور بسیار موفق بوده چرا که هم تولید کننده و هم دستگاه‌های اجرای از این اتفاق رضایت داشته اند.

زرندی با ابراز امیدواری به اینکه همه استان‌ها بتوانند به این شرایط برسند، تاکید کرد: آمادگی داریم موضوعات دیگری همچون پایش و نظارت بر طرح ها، به روز رسانی آمار و اطلاعات صنعتی، آموزش بنگاه‌های صنعتی و... را به خانه‌های صنعت بدهیم.

وی همچنین گفت: به تازگی یک مصوبه در شورای عالی اداری در جهت تسهیل فضای کسب و کار تصویب شده که فرایند آغاز به کار کسب و کار را آسان می‌کند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این مطالبه همیشگی وزارتخانه بوده و همیشه دنبال می‌کرده و با کمک وزارت اقتصاد به سرانجام رسید.

زرندی توضیح داد: بر اساس این مصوبه برای شروع کسب‌وکار، فرد متقاضی در صورت رعایت الزامات، دستورالعمل‌ها به صورت خوداظهاری اقدام می‌نماید و به این معنا است که در شروع کار نیاز نباشد از چندین دستگاه اول مجوز بگیرد و سپس کار خود را شروع کند

وی در پایان گفت: با این مصوبه، اعمال نظارت پیشینی توسط دستگاه‌ها به نظارت‌های پسینی تبدیل شده است.
میزان

۱۳۹۹/۱۱/۲۹

اخبار مرتبط