نسخه چاپی

امضای تفاهم‌نامه سه جانبه برای تامین مالی در بخش صنعت و معدن

عکس خبري -امضاي تفاهم‌نامه سه جانبه براي تامين مالي در بخش صنعت و معدن

تفاهم‌نامه سه جانبه بین وزارت صنعت، سازمان ایمیدرو و بانك صنعت و معدن به منظور استفاده از ظرفیت‌های مالی شركت‌های مرتبط با وزارتخانه برای تامین مالی واحدها و پروژه های اولویت دار بخش صنعت و معدن امضا شد.

به گزارش نما ، به نقل از وزارتخانه صنعت،‌معدن و تجارت، در حاشیه چهارمین جلسه شورای هماهنگی امور صنایع و فناوری‌های پیشرفته وزارت صنعت، تفاهم نامه سه جانبه میان ایمیدرو، معاونت طرح و برنامه وزارت صمت و بانک صنعت و معدن به امضا رسید.

هدف از انعقاد این تفاهم نامه کمک به رونق سرمایه گذاری و تامین مالی واحدها و پروژه های بخش صنعت و معدن و حمایت از اشتغال دراین حوزه اعلام شد.

بر اساس این تفاهم نامه طرفین توافق کردند تا میزان سپرده گذاری شرکت های تابعه و وابسته ایمیدرو در سه مرحله تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال و با نرخ بانکی قابل مذاکره ( بر مبنای نرخ مصوب شورای پول و اعتبار) در نزد بانک صنعت و معدن افزایش یابد.

همچنین بانک صنعت و معدن در مرحله نخست حداقل به نسبت چهار برابر این سپرده گذاری و حداقل تا ۴۰ هزار میلیارد ریال اقدام به ارائه تسهیلات و اعتبار به منظور تامین سرمایه در گردش ، سرمایه گذاری و تامین مالی طرح های توسعه ای واحدهای معدنی و صنعتی نماید.

علاوه براین در صورت تحقق این هدف، ایمیدر و همکاری لازم را برای افزایش میزان سپرده گذاری شرکت‌های تابعه و وابسته در مرحله دوم و سوم ( هر کدام ۱۰ هزار میلیارد ریال) پیگیری و انجام خواهد داد تا در نهایت، میزان تسهیلات و اعتبار بانک در اختیار به منظور سرمایه گذاری و تامین مالی طرحها و حمایت از تولید به ۱۲۰ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

شناسایی، اولویت بندی و اعلام فهرست پروژه های مرتبط با زنجیره معدنی و صنایع معدنی از طریق کمیته ای مشترک بین ایمیدرو و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت انجام می شود و حداقل ۵۰ درصد منابع مالی فوق به این حوزه تخصیص می یابد.

همچنین در بخش صنعت، اولویت بندی طرح ها با معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت است و فرآیند ثبت درخواست متقاضیان تسهیلات از این منابع، ارجاع به بانک صنعت و معدن و بررسی، تایید و پرداخت تسهیلات، در سامانه هماهنگ این وزارتخانه پیاده سازی و عملیاتی خواهد شد.

براساس برنامه تقویت گردش مالی بانک صنعت و معدن، مقرر شد شرکت ها، بخشی از منابع گردش حساب فروش مربوط به بورس کالا را نیز بوسیله درگاه بانک صنعت و معدن انجام دهند.
ایرنا

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: